Rok od tragicznych wydarzeń w Suszku. Odsłonięto tablice pamięci łódzkich harcerek, które tam zginęły

W rocznicę zniszczenia przez katastrofalną wichurę obozu ZHR w Suszku na miejscu tragedii odsłonięto tablice upamiętniające wydarzenie i śmierć dwóch harcerek Olgi i Joanny.

fot. Andrzej Janecki / UMŁ
Po krótkiej modlitwie, babcie harcerek odsłoniły tablicę. Przekazano podziękowania i odznaki ZHR ratownikom z Lutynia i na koniec zawiązano harcerski krąg
20 zdjęć
fot. Andrzej Janecki / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (20)

Harcerze, mieszkańcy okolicznych wiosek oraz przedstawiciele władz wzięli udział w polowej mszy świętej odprawionej w miejscowości Lotyń, której mieszkańcy, jako pierwsi nieśli pomoc poszkodowanym. Mszę odprawił ksiądz arcybiskup łódzki Grzegorz Ryś. - To wydarzenie nas przerasta, właściwie w jego obliczu możemy tylko milczeć i być z najbliższymi Olgi i Asi. Ośmielamy się jednak mówić, ponieważ mamy słowo od Jezusa i to przez niego właśnie Bóg wchodzi w ludzkie cierpienie i śmierć - powiedział podczas kazania ksiądz arcybiskup.

Po mszy świętej został również odczytany list prezydent Hanny Zdanowskiej skierowany do organizatorów uroczystości. Oto jego fragment: - Przywołujemy dziś tamte tragiczne chwile, jako mieszkańcy Łodzi, jako brać harcerska oraz grono najbliższych - rodziny, przyjaciół i oddajemy hołd dziewczynkom, które zginęły [...] Istotna w tamtym momencie była postawa innych ludzi i bezinteresowne wsparcie, jak w tym przypadku, mieszkańców Lotynia, którzy choć sami doświadczyli skutków nawałnicy to jako pierwsi ruszyli na pomoc poszkodowanym i odciętym od świata harcerzom.

List został przekazany sołtysowi Lotynia Arkadiuszowi Kubczakowi.

Po mszy harcerze uformowali kolumnę i wraz z mieszkańcami oraz księdzem arcybiskupem przeszli na miejsce katastrofy. Droga wiodła przez zniszczony las dopiero w części uporządkowany. Wszędzie widać jeszcze skutki nawałnicy, żadne większe drzewo w okolicy nie przetrwało. Na miejscu, po krótkiej modlitwie, babcie harcerek odsłoniły tablicę. Przekazano podziękowania i odznaki ZHR ratownikom z Lutynia i na koniec zawiązano harcerski krąg.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt