Rośliny „Made in Lodz” w ogrodach całego świata

W Kanadzie, Japonii, Nowej Zelandii i Republice Południowej Afryki. W ogrodach botanicznych całego świata możemy spotkać rośliny wyhodowane z łódzkich nasion.

Zbiór nasion w Botaniku odbywa się od wczesnego lata aż do późnej jesieni.

Łódzki Ogród Botaniczny to nie tylko prawie 70 hektarów fizycznego ogrodu z kolekcjami roślin, szczególnie popularną kolekcją tulipanów. - Ogród to także jednostka naukowo-badawcza, która współpracuje z wieloma podobnymi instytucjami na całym świecie. Taką współpracę prowadzimy m.in. w zakresie wymiany nasion, aktualnie z około 300 ogrodami botanicznymi, arboretami, palmiarniami i placówkami naukowymi na całym świecie – mówi Jan Maśliński, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej.

Do najbardziej odległych miejsc, do których Ogród łódzki Botanik wysyła i skąd otrzymuje nasiona zaliczają się: Ogród Botaniczny w Christchurch (Nowa Zelandia), Ogród Botaniczny we Władywostoku (Rosja), Ogród Botaniczny w Kyoto (Japonia), Ogród Botaniczny w Johannesburgu (RPA) czy Ogród Botaniczny w Edmonton (Kanada).

Zbiór nasion w Botaniku odbywa się od wczesnego lata aż do późnej jesieni. Zimą trwają prace przy ich czyszczeniu. - Dzisiaj czyścimy nasiona piżmianu jadalnego, pasternaku, rutwicy lekarskiej, mydlnicy lekarskiej i czyśćca wełnistego. W katalogu mamy w tym roku ponad 500 różnych taksonów, są to i byliny i rośliny jednoroczne,a także nasiona drzew i krzewów zebranych w ciągu sezonu w ogrodzie – opowiada Aleksandra Rosochacka z Ogrodu Botanicznego.

W zależności od rodzaju nasion, czyści się je na sucho lub na mokro. – Jak się można domyślić, na sucho czyścimy nasiona suche, a na mokro nasiona owoców soczystych, czy też inaczej mówiąc mięsistych. Pierwsze polega na oddzieleniu nasion od innych części roślin: łodyżek, szypułek, okryw owoców i tu stosuje się zwykle metody przesiewania i zgniatania. Natomiast na mokro, najpierw musimy owoce namoczyć w wodzie, a potem dobrze zgnieść i oddzielić miąższ od nasion – opowiada Rosochacka.

Część nasion trafia na wymianę z nimi z ogrodami botanicznymi na całym świecie, a część a część służy do rozmnażania roślin w łódzkim ogrodzie.

- Niektóre nasiona wymagają okresu przechłodzenia, stratyfikacji, w celu szybszego wykiełkowania. W naturalnych warunkach, przede wszystkim te z drzew i krzewów, zimują w ściółce i nie są od razu zdolne do kiełkowania. Natomiast my możemy ten proces przyśpieszyć poprzez schłodzenie – mówi Rosochacka.

Wymiana materiału roślinnego między Ogrodami Botanicznymi odbywa się wyłącznie w celach niekomercyjnych, związanych z edukacją, działalnością naukową, ochroną przyrody i poszerzaniem lub uzupełnianiem kolekcji roślinnych. Większość ogrodów botanicznych, z którymi prowadzona jest wymiana, położona jest w Europie, jednakże wiele placówek, z którymi odbywa się współpraca jest również zlokalizowanych na innych kontynentach.

Wykaz nasion zebranych w łódzkim Botaniku stanowi podstawę katalogu Index Seminum. Można go obejrzeć na stronie internetowej: www.botaniczny.lodz.pl/dzialalnosc/index-seminum/

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt