Rowerem po Łodzi. W 2021 roku w naszym mieście rozpoczną się kolejne inwestycje drogowe dla cyklistów

W przyszłym roku rozpoczną się przetargi i prace budowlane przy kolejnych rowerowych inwestycjach w Łodzi. Z części z nich będzie można skorzystać już w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy, a część to inwestycje dwuletnie.

fot. Paweł Łacheta / UMŁ
Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi ma w planach wybudowanie trzech zupełnie nowych dróg rowerowych
4 zdjęcia
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

- Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi ma w planach wybudowanie trzech zupełnie nowych dróg rowerowych. Na ulicy Obywatelskiej powstanie półkilometrowy odcinek między aleją Jana Pawła II i ulicą Nowe Sady. Dodatkowo, w trakcie kompleksowej przebudowy tej ważnej ulicy, tym razem na odcinku od ulicy Nowe Sady do ulicy Waltera-Janke, także znajdzie się miejsce na drogę rowerową. To zapewni rowerzystom komfortowy wyjazd z Retkini. Rozpiszemy też przetargi na stworzenie półtorakilometrowej drogi wzdłuż alei Sikorskiego oraz mierzący kilometr i sześćset metrów Koci Szlak, czyli trasę w okolicach Księżego Młyna. Staramy się także przy okazji innych inwestycji, związanych na przykład z rewitalizacją łódzkich dróg ułatwiać możliwość ruchu rowerzystom, czy to budując dla nich przejazdy przy przejściach dla pieszych, czy wyznaczając pasy rowerowe na jezdniach - powiedziała Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Budowa drogi rowerowej wzdłuż ulicy Obywatelskiej, po jej północnej stronie, na odcinku od alei Jana Pawła II do ulicy Nowe Sady, to inwestycja składowa, na którą oprócz wytyczenia i stworzenia samego szlaku dla cyklistów powstanie nowy chodnik, zjazdy na skrzyżowaniu z aleją Jana Pawła II, a także przebudowany zostanie przystanek autobusowy. Aby rowerzystom jechało się tamtędy przyjemniej, posadzonych zostanie również 18 drzew, 1381 krzewów i zrekultywowane zostaną zieleńce. Za realizacje tego projektu Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi zapłaci 1,2 miliona złotych i będzie skoordynowana z kompleksowym remontem ulicy Obywatelskiej na odcinku od ulicy Nowe Sady do ulicy Waltera-Janke. Także na tym odcinku wzdłuż ulicy Obywatelskiej powstanie droga rowerowa.

Po północnej stronie alei Sikorskiego, na odcinku od ulicy Łagiewnickiej do ulicy Zgierskiej rowerzyści pojadą półtorakilometrowym odcinkiem. W pierwszym kwartale przyszłego roku planowane jest ogłoszenie przetargu w formule inwestycji „zaprojektuj i wybuduj”. Koszt inwestycji nie jest jeszcze znany, ale wiadomo, że rozpisana jest na dwa lata.

Również dwuletnią inwestycją będzie budowa Kociego Szlaku, czyli trasy dla rowerzystów, prowadzącej przez najciekawsze fragmenty rewitalizowanego Księżego Młyna. Trasa obejmie m.in. park nad Jasieniem, ulicę Przędzalnianą czy park Źródliska. Obecnie trwają prace projektowe, zaś przetarg zostanie ogłoszony w II kwartale 2021 roku.

Okolica ta zyska infrastrukturę drogową dla rowerzystów wcześniej, bo w październiku przyszłego roku. W ramach prac na alei Śmigłego-Rydza, od ulicy Przybyszewskiego do przecinającego aleję Śmigłego-Rydza Kociego Szlaku, wybudowane zostaną ciągi pieszo-rowerowe lub chodnik i droga dla rowerów po stronie wschodniej. Łącznie około kilometra i dwustu metrów.

Z kolei prace rewitalizacyjne na ulicy Zachodniej pozwoliły na powstanie nowego przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów pomiędzy Parkiem Staromiejskim a Pałacem Poznańskiego. Plany zakładają opracowanie drogi rowerowej wokół Parku Staromiejskiego i ulic Ogrodowej oraz Północnej.

Mapa obecnie istniejących dróg i pasów rowerowych >>>

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt