Rowerowe łódzkie, czyli 1002 nowe rowery publiczne dla regionu

Rozpoczynamy poszukiwania wykonawcy projektu "Rowerowe łódzkie" realizowanego przez województwo łódzkie we współpracy z miastem Łódź. Dzięki programowi miasto zyska 140 nowych rowerów, 14 stacji i 8 parkingów rowerowych.

fot. Sebastian Glapiński / UMŁ
Konferencja prasowa "Rowerowe łódzkie"
4 zdjęcia
fot. Sebastian Glapiński / UMŁ
Sebastian Glapiński
Sebastian Glapiński
Sebastian Glapiński
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Nowe stacje rowerowe powstaną także w Koluszkach, Kutnie, Łasku, Łowiczu, Pabianicach, Sieradzu, Skierniewicach, Zduńskiej Woli i Zgierzu. To 1002 rowery, z których będą mogli skorzystać mieszkańcy regionu. Pomysł na wojewódzki rower publiczny powstał ze względu na częste przewożenie jednośladów w regionalnych środkach komunikacji, które stało się uciążliwe zarówno dla przewoźników, jak i pasażerów. - Postanowiliśmy więc zaproponować rower publiczny. Można nim przyjechać na przystanek transportu publicznego w danej miejscowości, zostawić na stacji rowerowej, przemieścić się pociągiem lub innym środkiem transportu i znów skorzystać z roweru publicznego w miejscu, do którego dojeżdżamy - tłumaczy marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień. Marszałek zapowiada także, że nowy system będzie kompatybilny z istniejącym już w Łodzi Rowerem Publicznym. Użytkownicy będą mogli zatem korzystać z obu systemów wymiennie i bez problemu wypożyczać i zwracać rowery.

Łódź ma drugi największy system Miejskiego Roweru Publicznego w Polsce i wciąż go rozbudowuje. Oprócz stacji i parkingów rowerowych, które powstaną w ramach programu "Rowerowe łódzkie" ogłoszony zostanie przetarg na realizację kolejnych 56 stacji. Po ich powstaniu w Łodzi będzie 2200 rowerów miejskich. - Rower w Łodzi nie jest już tylko wykorzystywany w ramach rekreacyjnych, ale stał się prawdziwym środkiem komunikacji - mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Wartość projektu szacowana jest na 17 mln zł, Łódź dofinansuje pomysł 621 tys. zł. Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg, który wyłoni wykonawcę. Budowa stacji rozpocznie się w przyszłym roku.   

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt