Rozpoczął się DOZ Maraton Łódź 2023

Konferencją prasową oraz otwarciem Targów Expo rozpoczęła się dzisiaj jedenasta edycja DOZ Maratonu Łódź. Na sobotę zaplanowano biegi dzieci i piknik rekreacyjno-sportowy. W niedzielę sportowa rywalizacja toczyć się będzie m.in. na liczącej 42 195 metrów trasie biegu głównego.

- Kończy się maraton organizacyjny, a zaczyna ten, w którym zmierzą się łodzianie oraz ci, którzy odwiedzą nas w tym czasie. Z całego serca przepraszam za utrudnienia, które czekają nas w niedzielę. Nie ma jednak szans zorganizowania biegów ulicznych bez lekkich perturbacji komunikacyjnych, ale nie denerwujmy się, tylko gorąco kibicujmy naszym biegaczom. Nie będzie to bowiem jeden z wielu biegów ulicznych organizowanych w Polsce, tylko Maraton 600-lecia Łodzi. Będzie to wyjątkowy bieg, który na stałe wpisze się do annałów naszego miasta. Kibicujmy więc i twórzmy fantastyczną atmosferę dla biegaczy – zachęcała mieszkańców prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Dodała, że zawodnicy przebiegną przez niesamowite miejsca, m.in. zrewitalizowaną ulicę Włókienniczą. – Charakterystyczną cechą tego maratonu jest to, że trasa prowadzi ważnymi dla naszej tożsamości ciągami komunikacyjnymi, dając szansę zmierzenia się nie tylko z czasem i własnymi siłami. Wielu biegaczy bierze w nim udział po to, żeby też dobrze się bawić i w trakcie biegu pooglądać zmieniające się otoczenie – powiedziała Zdanowska.

Zapowiadane przez nią utrudnienia w ruchu rozpoczną się w niedzielę o godzinie 7:00, a zakończą o godz. 16:00. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie: www.lodzmaraton.pl. – Apelujemy do kierowców, żeby się nie denerwowali. Te utrudnienia są raz w roku, w kwietniu. Ułatwieniem w ich pokonywaniu będzie z pewnością nawigacja. Współpracujemy z Google, więc nawigacja będzie pokazywała, jak objechać trasę maratonu. Jak można, to zostawmy jednak samochód w domu. W tym roku czynna będzie linia tramwajowa na trasie W-Z, więc kierunek wschód – zachód da się pokonać bez problemów – poinformował dyrektor maratonu Jacek Chmiel.

Nawiązując to trasy podkreślił, że jest ona atrakcyjna zarówno pod względem sportowym, jak i turystycznym. – Chcemy pokazać uczestnikom to, co jest najpiękniejsze w naszym mieście. Trasa została tak ułożona, że pierwsze 21 km jest lekko pod górkę, a druga połowa lekko z górki. Wszystko jest jednak zgodnie z przepisami, o czym świadczy certyfikat PZLA – podsumował Chmiel.  

DOZ Maraton Łódź to jedna z najbardziej prestiżowych imprez biegowych w Polsce. Pierwsza edycja, pod nazwą Łódź Maraton Dbam o Zdrowie, odbyła się 5 czerwca 2011. Od roku 2019 za jej organizację odpowiada podmiot, który od wielu lat z powodzeniem organizuje Bieg Ulicą Piotrkowską – jedną z najpopularniejszych w kraju miejskich imprez biegowych. Podczas piątkowej konferencji Robert Blesiński w imieniu organizatorów podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie maratonu. – To ponad 1 000 osób, z czego prawie 900 stanowią wolontariusze. Dziękujemy też służbom miejskim, policji, straży pożarnej, Zarządowi Dróg i Transportu oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób są zaangażowani w organizację tej imprezy – powiedział Blesiński.

Trasa tegorocznego maratonu została zmodyfikowana ze względu na remonty ulic, ale wiele jej fragmentów z poprzedniego roku zostało zachowanych. Biegacze tradycyjnie wystartują z al. Bandurskiego, a finiszować będą w Atlas Arenie. Maraton to dystans, do którego trzeba się przygotowywać wiele miesięcy. Ci, którzy nie czują się na siłach, by przebiec ponad 42 km, mogą wziąć udział w biegu na dystansie 10 km. To jednak nie wszystko. W programie imprezy są jeszcze rywalizacje sztafet: dwuosobowych (Half&Half Maraton) oraz sześcioosobowych (Ekiden). Dzień przed maratonem, w sobotę 15 kwietnia, odbędą się natomiast biegi dziecięce Kids Run.

Podobnie jak w latach poprzednich, zawodnicy i kibice mogą liczyć na szereg udogodnień. Ponownie będzie można śledzić postępy wybranego uczestnika na trasie. Funkcja live tracking pozwoli na precyzyjne określenie momentu przebiegnięcia przez zawodnika poszczególnych punktów na trasie oraz określenie przybliżonego momentu przekroczenia linii mety. Przed startem 16 kwietnia na stronie www.lodzmaraton.pl oraz sts-timing.pl pojawi się opcja LIVE TRACKING. Po kliknięciu na ten przycisk będzie można wybrać nazwisko swojego zawodnika i następnie obserwować go na trasie. Biegacze z Polski i zagranicy, którzy brali udział w łódzkiej imprezie w poprzednich edycjach wiedzą, że mogą liczyć na żywiołowy doping kibiców.

Szczegóły dotyczące imprezy (wraz ze zmianami w ruchu) znajdują się na stronie: www.lodzmaraton.pl. Miasto Łódź organizację maratonu wsparło dotacją w wysokości 450 000 zł.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt