Rozpoczęły się remonty i rozbudowa 2 filii Biblioteki Miejskiej

Słówka i Rozgrywka – gruntownie odnowione książnice z innowacyjną ofertą zaproszą łodzian już na początku 2019 roku.

8 zdjęć
fot. UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Obecnie trwa gruntowny remont i przebudowa istniejących części budynku przy ul. Powstańców Wielkopolskich 3 (filia nr 14 Biblioteki Miejskiej). Wykonane zostały rozbiórki ścian oraz okładzin ściennych i podłogowych. Docieplono także fundamenty oraz dach. Motywem przewodnim nowej biblioteki będzie hasło "Rozgrywka" nawiązujące do przygotowywanej przez bibliotekę oferty aktywności, które będą nakierowane na wspólne działanie poprzez zabawę oraz integrację.

W filii nr 25 przy ul. Boya-Żeleńskiego 15 trwają prace przygotowawcze związane z uporządkowaniem przestrzeni na zewnątrz budynku. Trwa także jego rozbudowa, a także dopełniane są dodatkowe formalności proceduralne. - W trakcie robót ziemnych napotkano na bardzo głębokie fundamenty, pozostałości po tarasie. Fundamenty te niestety wymusiły zmianę geometrii budynku co wiąże się z koniecznością uzyskania zamiennego pozwolenia na budowę. Nie powinno to jednak wpłynąć na opóźnienie terminu zakończenia prac – zapewnia Sylwester Lewandowski z firmy Pestim, wykonawcy projektu. Docelowo w ofercie nowej książnicy znajdą się zajęcia pokazujące inny wymiar kultury słowa i nawiązujące do znanego dzieła literackiego patrona ulicy. Hasłem przewodnim nowej fili będą więc "Słówka".

Zakończenie prac modernizacyjnych oraz otwarcie wyremontowanych książnic planowane jest na początek 2019 roku. Koszt łączny obu inwestycji to 3,5 mln zł – mówi  Pawel Braun, dyrektor Biblioteki Miejskiej, która działa w Łodzi od 1 stycznia 2018 roku.

Nowa instytucja powstała z połączenia bibliotek dzielnicowych i tworzy największą sieć biblioteczną w Polsce. Oprócz podstawowej roli związanej z gromadzeniem, opracowywaniem i udostępnianiem zbiorów, Biblioteka Miejska pełnić będzie także bardzo ważne funkcje społeczno-integracyjne – podkreśla Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent miasta. – Dlatego budujemy m.in. czytelnię w ogrodzie, sale warsztatowe i konferencyjne oraz nowoczesne przestrzenie dla całych rodzin. W filiach prowadzone będą różnego rodzaju zajęcia adresowane do odbiorców wszystkich grup wiekowych, a także warsztaty twórcze oraz spotkania autorskie.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt