W ramach rewitalizacji obszarowej w poniedziałek rozpoczęła się przebudowa ul. Traugutta. Na odcinku między ul. Sienkiewicza i ul. Kilińskiego pojawił się ciężki sprzęt, a prace rozpoczęto od zrywana starej nawierzchni asfaltowej. W związku z tym ul. Traugutta jest zamknięta dla ruchu, jednak w dalszym ciągu możliwe są docelowe wjazdy gospodarcze.
W związku z pracami na Traugutta nieco inaczej kursują autobusy nocne N7A i N7B oraz N8:
- Linia N7A i N7B: z pętli Retkinia do skrzyżowania Narutowicza – Sienkiewicza bez zmian, następnie: Narutowicza, Kilińskiego, al. Rodziny Poznańskich i dalej obecną trasą.
- Linia N8: z pętli Kościuszki Zielona do skrzyżowania Narutowicza – Sienkiewicza bez zmian, następnie: Narutowicza, Kilińskiego, al. Rodziny Poznańskich i dalej obecną trasą. Z pętli Dworzec Łódź Dąbrowa do skrzyżowania al. Rodziny Poznańskich i Kilińskiego bez zmian, następnie: Kilińskiego, Tuwima i dalej obecną trasą.
Jak powiedziała Katarzyna Mikołajec, z-ca dyrektora Zarządu Inwestycji Miejskich, remontowany właśnie odcinek ul. Traugutta będzie różnił się od fragmentu między ul. Piotrkowską i ul. Sienkiewicza, który kilka lat temu został zamieniony w woonerf. Na odcinku między ulicami Sinkiewicza i Kilińskiego, ul. Traugutta będzie miała nawierzchnię bitumiczną i będzie normalną ulicą umożliwiającą m.in. dojazd do biurowców czy Łódzkiego Domu Kultury. Po obu jej stronach, z kostki granitowej i płyt betonowych, wybudowane zostaną chodniki w typowym dla łódzkiej strefy wielkomiejskiej tzw. trójpodziale. - Ulicy Traugutta przywrócony zostanie historyczny przebieg. Będzie ona elementem ciągu komunikacyjnego od dworca Łódź Fabryczna i Bramy Miasta do ul. Piotrkowskiej. W związku z tym nastąpi przebudowa skrzyżowania ul. Traugutta z ul. Kilińskiego, a na skrzyżowaniu z Sienkiewicza zmieniona zostanie sygnalizacja świetlna. W ramach przebudowy posadzimy 40 nowych drzew (platanów) oraz 600 kolorowo kwitnących krzewów. Planujemy też posadzenie 7 tys. bylin. Wzdłuż ulicy zostanie ustawione także nowe oświetlenie oraz meble miejskie - wylicza Mikołajec.
Po zakończeniu budowy tunelu średnicowego przesunięcie ulicy Traugutta pozwoli zaaranżować przed Łódzkim Domem Kultury wielkomiejski plac. Dodatkowo wykonawca remontu Łódzkiego Domu Kultury uzgodnił z Zarządem Inwestycji Miejskich wygląd jego otoczenia, tak by nawiązywał on do nowego wyglądu ul. Traugutta.
Na przebudowanym odcinku ul. Traugutta powstaną również miejsca parkingowe dla samochodów osobowych i autobusów. Jak podkreśla dyrektor Maciej Sobieraj, w dalszym etapie rewitalizacji, w obszarze wyznaczonym przez ulice Tuwima, Sienkiewicza, Traugutta i Kilińskiego, powstaną drogi wewnątrzkwartałowe (roboczo nazwane A, B oraz C), przy których powstanie znacznie więcej miejsc parkingowych, niż jest obecnie na przebudowywanym odcinku ul. Traugutta.
Przebudowa, w ramach której ul. Traugutta zostanie wyprostowania i powróci na swój historyczny ślad, zakończy się do pod koniec 2018 r. Koszt przebudowy ul. Traugutta to ok. 6 mln zł, z czego blisko 400 tys. stanowił projekt.