Rozpoczynamy budowę Orientarium

Słonie indyjskie, orangutany, pantery mgliste i inne egzotyczne gatunki wkrótce zamieszkają w Orientarium Miejskiego Ogrodu Zoologicznego. Wcześniej łodzianie będą mogli cieszyć się nowoczesnymi pawilonami, wybiegami dla zwierząt oraz wolierami. Trwa modernizacja łódzkiego zoo.

fot. Radosław Jóźwiak
3 zdjęcia
fot. Radosław Jóźwiak
fot. Radosław Jóźwiak
fot. Radosław Jóźwiak
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

- W poniedziałek, 10 września br. uprawomocniło się pozwolenie na budowę Orientarium, w związku z czym rozpoczynamy proces inwestycyjny – poinformowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, dodając - Wkrótce będziemy mogli cieszyć się godnymi warunkami życia dla zwierząt, ale również komfortową możliwością zwiedzania ogrodu zoologicznego, nie tylko w pięknej letniej porze, ale dzięki temu, iż wybudujemy obiekt całoroczny z określonymi warunkami przestrzennymi, także zimą. Będziemy mogli znowu podziwiać słonie, nigdy niewidziane w Łodzi orangutany, pantery mgliste i wiele innych gatunków, które na pewno chcielibyśmy zobaczyć na żywo.

Orientarium to największa w historii łódzkiego ogrodu zoologicznego inwestycja, na którą spółka miejska przeznaczy 262 mln zł. Prace rozpoczną się od stworzenia fundamentów, czyli zastosowania płyty dennej. W przyszłym roku budynek zacznie wychodzić poza poziom gruntu, zakończą się konstrukcje żelbetowe, a na budowę wjadą dźwigary dachowe. - Dach będzie niestandardowy, w większości membranowy, czyli stworzony ze specjalnych elementów przepuszczających promienie słoneczne. Dzięki temu wewnątrz będzie naturalne światło. To najnowocześniejsza technologia – tłumaczy Arkadiusz Jaksa, prezes Miejskiego Ogrodu Zoologicznego.

Na 2 hektarach powierzchni powstanie budynek podzielony na dwie strefy: wejściowo-konferencyjną oraz zoologiczną złożoną z trzech części. Pierwsza przeznaczona będzie dla słoni indyjskich, w drugiej znajdował się będzie tunel z akwariami. Pływać w nich będą rekiny, płaszczki i ryby charakterystyczne dla raf koralowych. Trzecia część należeć będzie do zwierząt lądowych i mniejszych gatunków - orangutanów, panter mglistych, niedźwiedzi malajskich, anoa, danieli mezopotamskich, makaków wanderu, makaków czubatych, langurów oraz ptaków m.in. dzioborożców.

W trakcie działań proceduralnych i oczekiwania na pozwolenie budowlane prowadzono dodatkowe prace towarzyszące inwestycji. W trakcie modernizacji są wybiegi lemurów, lwów i tygrysów, pawilon hipopotamów karłowatych oraz woliery ptaków wodno-błotnych, papug oraz sów rodzimych gatunków.

Termin oddania inwestycji to 2021 r.  

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt