Rozpoczynamy budowę Orientarium

Słonie indyjskie, orangutany, pantery mgliste i inne egzotyczne gatunki wkrótce zamieszkają w Orientarium Miejskiego Ogrodu Zoologicznego. Wcześniej łodzianie będą mogli cieszyć się nowoczesnymi pawilonami, wybiegami dla zwierząt oraz wolierami. Trwa modernizacja łódzkiego zoo.

fot. Radosław Jóźwiak
3 zdjęcia
fot. Radosław Jóźwiak
fot. Radosław Jóźwiak
fot. Radosław Jóźwiak
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

- W poniedziałek, 10 września br. uprawomocniło się pozwolenie na budowę Orientarium, w związku z czym rozpoczynamy proces inwestycyjny – poinformowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, dodając - Wkrótce będziemy mogli cieszyć się godnymi warunkami życia dla zwierząt, ale również komfortową możliwością zwiedzania ogrodu zoologicznego, nie tylko w pięknej letniej porze, ale dzięki temu, iż wybudujemy obiekt całoroczny z określonymi warunkami przestrzennymi, także zimą. Będziemy mogli znowu podziwiać słonie, nigdy niewidziane w Łodzi orangutany, pantery mgliste i wiele innych gatunków, które na pewno chcielibyśmy zobaczyć na żywo.

Orientarium to największa w historii łódzkiego ogrodu zoologicznego inwestycja, na którą spółka miejska przeznaczy 262 mln zł. Prace rozpoczną się od stworzenia fundamentów, czyli zastosowania płyty dennej. W przyszłym roku budynek zacznie wychodzić poza poziom gruntu, zakończą się konstrukcje żelbetowe, a na budowę wjadą dźwigary dachowe. - Dach będzie niestandardowy, w większości membranowy, czyli stworzony ze specjalnych elementów przepuszczających promienie słoneczne. Dzięki temu wewnątrz będzie naturalne światło. To najnowocześniejsza technologia – tłumaczy Arkadiusz Jaksa, prezes Miejskiego Ogrodu Zoologicznego.

Na 2 hektarach powierzchni powstanie budynek podzielony na dwie strefy: wejściowo-konferencyjną oraz zoologiczną złożoną z trzech części. Pierwsza przeznaczona będzie dla słoni indyjskich, w drugiej znajdował się będzie tunel z akwariami. Pływać w nich będą rekiny, płaszczki i ryby charakterystyczne dla raf koralowych. Trzecia część należeć będzie do zwierząt lądowych i mniejszych gatunków - orangutanów, panter mglistych, niedźwiedzi malajskich, anoa, danieli mezopotamskich, makaków wanderu, makaków czubatych, langurów oraz ptaków m.in. dzioborożców.

W trakcie działań proceduralnych i oczekiwania na pozwolenie budowlane prowadzono dodatkowe prace towarzyszące inwestycji. W trakcie modernizacji są wybiegi lemurów, lwów i tygrysów, pawilon hipopotamów karłowatych oraz woliery ptaków wodno-błotnych, papug oraz sów rodzimych gatunków.

Termin oddania inwestycji to 2021 r.  

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt