"Rutka'', spektakl Teatru Arlekin wśród 11 najlepszych spektakli w Polsce

Komisja Artystyczna 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej po obejrzeniu 94 realizacji polskiego dramatu współczesnego, wybrała do finału Konkursu 11 przedstawień - to one powalczą jesienią o nagrodę główną i nagrody indywidualne.

materiały organizatorów

Komisja wskazała także 48 spektakli, które otrzymają prawo do refundacji kosztów produkcji. Obrady Komisji odbyły się w dniach 30-31 maja. Do Konkursu przyjęto w tym roku 113 spektakli. 19 z nich - z powodu ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 - członkowie Komisji nie mieli możliwości obejrzeć i ocenić. W związku z tym ocenie podlegały 94 przedstawienia.

Finaliści konkursu

Jacek Sieradzki (przewodniczący), Jan Karow, Katarzyna Lemańska, Andrzej Lis, Kamila Łapicka, Michał Mizera i Sabina Zygmanowska, którzy współtworzyli w tym roku Komisję Artystyczną, do finału 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej zakwalifikowali następujące przedstawienia:

  1. "#chybanieja" Artura Pałygi w reżyserii Pawła Passiniego - koprodukcja Centrum Kultury w Lublinie, Teatr "Maska" w Rzeszowie, Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie;
  2. "Czy pan się uważa za artystę" Artura Pałygi w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach;
  3. "Greta i ostatni wieloryb" Karola Kalinowskiego, Doroty Kowalkowskiej i Macieja Podstawnego w reżyserii Macieja Podstawnego z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu;
  4. "Inna dusza" na podstawie utworu Łukasza Orbitowskiego w adaptacji i reżyserii Michała Siegoczyńskiego z Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy;
  5. "Inni ludzie" Doroty Masłowskiej w reżyserii Pawła Miśkiewicza z Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie;
  6. "Jezus" Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego z Nowego Teatru w Warszawie;
  7. "Mazagan. Miasto" Beniamina M. Bukowskiego w reżyserii Judyty Berłowskiej z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu;
  8. "Polskie rymowanki albo ceremonie" Andrzeja Błażewicza w reżyserii Ewy Rucińskiej z Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni;
  9. "Rutka" na podstawie książki Joanny Fabickiej w adaptacji Karolina Maciejaszek z Teatru Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi;
  10. "Tymczasem pa, Kochany Skarbunieczku" Ewy Kaczmarek w reżyserii Wojciecha Wińskiego ze Stowarzyszenia Artystycznego USTA USTA w Poznaniu;
  11. "Wielkie mi coś" autorstwa i w reżyserii Marty Guśniowskiej z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.

W związku z panującą w Polsce pandemią koronawirusa i wstrzymaniem działalności scenicznej, do regulaminu tegorocznej edycji Konkursu wprowadzono pewne zmiany. Po pierwsze: kolejny, finałowy etap zostanie przeprowadzony między 1 września a 23 października br. W tym czasie uczestnicy zakwalifikowani do finału będą musieli zagrać zgłoszone przedstawienie co najmniej trzykrotnie. Zwycięzców poznamy zatem nie latem - jak było dotychczas - a jesienią.

Po drugie, inscenizacje zgłoszone i przyjęte do Konkursu, których Komisja nie zdołała obejrzeć przed 11 marca 2020, albo ich premiera nie mogła się odbyć z powodu pandemii, będą miały prawo zgłoszenia się do następnej, 27 edycji Konkursu bez konieczności weryfikacji merytorycznej. Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej jest organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Rutka - opis spektaklu

Przedstawienie oparte jest na książce łodzianki Joanny Fabickiej „Rutka”. Powieść – nagrodzona w 2016 roku nagrodą literacką polskiej sekcji IBBY – w poetycki, surrealny i nie pozbawiony poczucia humoru sposób przybliża dziecięcemu czytelnikowi obraz życia w łódzkim getcie.

"Jako dziecko lubiłam dotykać murów kamienic – zdawało mi się, że czuję jak oddychają. Zaglądałam w okna domów i zastanawiałam się, kto w nich wcześniej mieszkał. Jakie dzieci się tu bawiły, czyje stopy biegały po kocich łbach bałuckich uliczek? (…) Każde miejsce ma do opowiedzenia jakąś historię. Wystarczy tylko przyłożyć ucho i słuchać" - Joanna Fabicka, autorka książki "Rutka", na podstawie, której powstał spektakl.

Spektakl grany był w placówkach edukacyjnych znajdujących się na terenie niegdysiejszego getta, w szkołach mieszczących się w rejonach opisanych przez Joannę Fabicką w książce.

Bohaterką jest współczesna dziewczynka, dziesięcioletnia Zosia, mieszkająca na łódzkich Bałutach. Dziecko spędza wakacje w domu pod opieką ekscentrycznej ciotki Róży i zaczyna poznawać miasto z innej perspektywy, dzięki dziwnej przyjaźni z nową koleżanką, Rutką. Nowa towarzyszka zabaw jest wysłanniczką ze świata, który już nie istnieje – dzięki niej bohaterka, a wraz z nią widzowie spektaklu, przeżyją emocjonalną podróż w przeszłość.

Opowieść o przyjaźni Zosi z Rutką zachęca do empatii i przejrzenia się w historii rówieśniczki z innych czasów niczym w lustrze. Przymierzenie się do jej doświadczenia wymusza redefinicję różnych pojęć, choćby takich jak strach czy poczucie osamotnienia.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt