"Rutka" Teatru Lalek Arlekin nagrodzona w ogólnopolskim konkursie!

Przedstawienie, przywołujące historię Litzmannstadt Getto otrzymało dwie nagrody Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Nagrodzona została scenografia Mariki Wojciechowskiej, muzyka Piotra Klimka - wyróżniona.

 Arlekin był jedynym łódzkim teatrem, który znalazł się w ścisłym gronie finalistów – dziewięciu wybranych przez Komisję Artystyczną spektakli. Do 26 edycji konkursu zostało zgłoszonych 113 przedstawień z całej Polski

Odbywający się od połowy lat dziewięćdziesiątych ub. wieku Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej to jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych wieńczących każdy sezon. Kilkuetapowy konkurs ma na celu popularyzację współczesnego dramatu polskiego, promocję rodzimych dramatopisarzy, wspomaganie teatrów wystawiających polski dramat i adaptacje polskiej literatury współczesnej oraz nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych.

Do 26. edycji konkursu łódzki Arlekin zgłosił „Rutkę”, przedstawienie oparte na książce łodzianki Joanny Fabickiej pod tym samym tytułem,a wyreżyserowane przez Karolinę Maciejaszek. Jego bohaterką jest współczesna dziewczynka, dziesięcioletnia Zosia, mieszkająca na łódzkich Bałutach.

Dziecko spędza wakacje w domu pod opieką ekscentrycznej ciotki Róży i zaczyna poznawać miasto z innej perspektywy, dzięki dziwnej przyjaźni z nową koleżanką, Rutką. Towarzyszka zabaw jest wysłanniczką ze świata, który już nie istnieje – dzięki niej bohaterka a wraz z nią widzowie spektaklu, przeżywa emocjonalną podróż w przeszłość. „Rutka” zderza współczesność z przeszłością, konfrontując obraz dzisiejszej Łodzi z obrazem miasta czasów okupacji oraz zderzając historie dwóch dziewczyn – współczesnej Zosi i pamiętającej czasy Litzmannstadt Getto Rutki.

Opowieść o ich przyjaźni zachęca do empatii i przejrzenia się w historii rówieśniczki z innych czasów niczym w lustrze. W tym lustrze, pomimo upływu czasu - strach czy samotność jest dla dzieci zawsze takim samym, trudnym uczuciem, a potrzeba zabawy, przyjaźni, wiary w świat i budowania pozytywnych relacji –kwintesencją dzieciństwa. Istotą spektaklu było też zaproszenie młodych widzów do nowego spojrzenia na miasto, w którym żyją, zachętą do odkrywania w najbliższym otoczeniu śladów niełatwej historii miasta Łodzi i zmierzenia się z tematem jego niegdysiejszej wielokulturowości. Poprzez spektakl i towarzyszące mu działania edukacyjne młodzież mogła poczuć, że zarówno historia tego miasta, jak i ich samych jako jego mieszkańców, stanowią pewną ciągłość.

„Rutka”została zrealizowana w ramach IV Konkursu im. Jana Dormana, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, który w 2019 wygrał łódzki teatr. W najbliższej przyszłości -12 grudnia 2020 przedstawienie będzie można zobaczyć m.in. na Festiwalu Boska Komedia w Krakowie, w zależności od obostrzeń – na żywo lub online. 

Fot. HAWA

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt