Rynek Manufaktury przemianowano na Rynek Włókniarek Łódzkich

20 września Rada Miejska w Łodzi jednogłośnie podjęła decyzję, by rynek Manufaktury przemianować na Rynek Włókniarek Łódzkich. To pomysł łódzkiej społeczniczki Marii Nowakowskiej. W piątek (13 października) prezydent Łodzi Hanna Zdanowska wraz z łódzkimi włókniarkami przy dźwiękach orkiestry dętej MPK uroczyście odsłoniła tablicę z nową nazwą jednej z najpopularniejszych przestrzeni w mieście.

fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Pracownicy dawnych zakładów "Poltex"
7 zdjęć
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

- Łódź jest kobietą, a przez dziesiątki lat była kojarzona z kobietami włókniarkami, które tworzyły teraźniejszości i przyszłość naszego miasta. Tworzyły trzon branży włókienniczej, specyficzny robotniczy klimat, ale również organizowały w ciężkich czasach życie łódzkich rodzin. Dlatego tym placem w sercu Manufaktury i dawnych zakładów "Poltex" oddajemy symboliczny hołd wielu pokoleniom włókniarek - powiedziała podczas uroczystości prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Pomysłodawczyni projektu Maria Nowakowska od czterech lat miała plan, by w odpowiedni sposób upamiętnić tysiące anonimowych robotnic przemysłu włókienniczego, które swoją pracą budowały miasto, wspierały jego rozwój gospodarczy, współtworzyły jego tożsamość. Tym planem było powołanie Rynku Włókniarek Łódzkich. Choć lokalizacji było kilka, ostatecznie wybór padł na rynek Manufaktury. Pomysł nadania tej nazwy wsparła dyrekcja Manufaktury i - jak podkreślił dyrektor Sławomir Murawski - to świetna okazja, by przypomnieć o korzeniach tego miejsca oraz odwołania się do prawdziwej tożsamości Łodzi. Na terenie centrum handlowego działa przecież Muzeum Fabryki, które zbiera pamiątki, artefakty i znakomicie integruje dawne, ogromne  środowisko włókniarskie.

Z okazji otwarcia można oglądać na rynku wystawę okolicznościową przygotowaną przez Muzeum Fabryki, a w niedzielę (15 października) o godz. 11 w Muzeum Fabryki spotkają się byli pracownicy zakładów "Poltex", by wspólnie świętować powstanie Rynku Włókniarek Łódzkich.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt