Rynek Manufaktury przemianowano na Rynek Włókniarek Łódzkich

20 września Rada Miejska w Łodzi jednogłośnie podjęła decyzję, by rynek Manufaktury przemianować na Rynek Włókniarek Łódzkich. To pomysł łódzkiej społeczniczki Marii Nowakowskiej. W piątek (13 października) prezydent Łodzi Hanna Zdanowska wraz z łódzkimi włókniarkami przy dźwiękach orkiestry dętej MPK uroczyście odsłoniła tablicę z nową nazwą jednej z najpopularniejszych przestrzeni w mieście.

fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Pracownicy dawnych zakładów "Poltex"
7 zdjęć
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

- Łódź jest kobietą, a przez dziesiątki lat była kojarzona z kobietami włókniarkami, które tworzyły teraźniejszości i przyszłość naszego miasta. Tworzyły trzon branży włókienniczej, specyficzny robotniczy klimat, ale również organizowały w ciężkich czasach życie łódzkich rodzin. Dlatego tym placem w sercu Manufaktury i dawnych zakładów "Poltex" oddajemy symboliczny hołd wielu pokoleniom włókniarek - powiedziała podczas uroczystości prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Pomysłodawczyni projektu Maria Nowakowska od czterech lat miała plan, by w odpowiedni sposób upamiętnić tysiące anonimowych robotnic przemysłu włókienniczego, które swoją pracą budowały miasto, wspierały jego rozwój gospodarczy, współtworzyły jego tożsamość. Tym planem było powołanie Rynku Włókniarek Łódzkich. Choć lokalizacji było kilka, ostatecznie wybór padł na rynek Manufaktury. Pomysł nadania tej nazwy wsparła dyrekcja Manufaktury i - jak podkreślił dyrektor Sławomir Murawski - to świetna okazja, by przypomnieć o korzeniach tego miejsca oraz odwołania się do prawdziwej tożsamości Łodzi. Na terenie centrum handlowego działa przecież Muzeum Fabryki, które zbiera pamiątki, artefakty i znakomicie integruje dawne, ogromne  środowisko włókniarskie.

Z okazji otwarcia można oglądać na rynku wystawę okolicznościową przygotowaną przez Muzeum Fabryki, a w niedzielę (15 października) o godz. 11 w Muzeum Fabryki spotkają się byli pracownicy zakładów "Poltex", by wspólnie świętować powstanie Rynku Włókniarek Łódzkich.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt