Rząd wprowadził nowe prawo wodne, wzrosną opłaty za wodę i ścieki

Od połowy czerwca 2018 r. wzrosną opłaty za wodę i ścieki w Łodzi. Nowe stawki opłat wprowadzono na najbliższe trzy lata.

fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ
Od połowy czerwca 2018 r. wzrosną opłaty za wodę i ścieki

Powołana w tym roku nowa instytucja rządowa Państwowe Gospodarstwo Wodne "Wody Polskie" zatwierdziło dla Łodzi nowe stawki opłat za wodę i ścieki. Zgodnie z nową taryfą, od połowy czerwca 2018 r. za każdy metr sześcienny wody i ścieków łodzianie zapłacą więcej o 23 gr. Dla czteroosobowej rodziny, która co miesiąc zużywa ok. 12 m sześciennych wody oznacza to wzrost o 2,76 zł miesięcznie.

W kolejnych latach wzrost opłat nie będzie już tak duży: od czerwca 2019 r. za metr sześcienny wody i ścieków zapłacimy więcej o 5 groszy, a od czerwca 2020 o kolejne 6 gr.

Jak podkreśla zarząd ZWiK, podwyżki te, oprócz nowej opłaty za możliwość poboru wody wnoszonej na rzecz Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie", spowodowane są rosnącymi kosztami funkcjonowania ZWiK oraz Grupowej Oczyszczalni Ścieków, które muszą mierzyć się z rosnącymi cenami energii elektrycznej i paliw oraz inflacją.

Marcin Sałagacki, członek zarządu ZWIK Spółka z o.o., powiedział: - Przez ostatnie trzy lata udawało nam się uniknąć w Łodzi podwyżek cen wody dzięki oszczędnościom, których szukaliśmy przede wszystkim wewnątrz spółki. W październiku ubiegłego roku przygotowaliśmy wniosek taryfowy na 2018 rok, który również nie zawierał podwyżek. Niestety, rząd wprowadził nowe prawo wodne, które wymusiło na wszystkich spółkach wodociągowych w kraju złożenie do 12 marca kolejnej wyższej, tym razem 3-letniej, taryfy.

Jak tłumaczy ZWIK, jedną z największych zmian jaką wprowadziło nowe prawo wodne jest zabranie samorządom możliwości decydowania o wysokości stawek za wodę i ścieki. Od teraz to nowo utworzona centralna instytucja państwowa (Państwowe Gospodarstwo Wodne "Wody Polskie") zatwierdza 3-letnie wnioski taryfowe w całej Polsce i faktycznie decyduje o wysokości opłat za wodę i ścieki we wszystkich samorządach. - Jednocześnie obserwujemy w kraju znaczny wzrost cen. Dla nas szczególnie odczuwalne są mocno rosnące ceny prądu i paliw co przekłada się na wzrost kosztów funkcjonowania każdej spółki - dodaje Marcin Sałagacki.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt