Rzecznik Finansowy podzieli się wiedzą z "frankowiczami" z Łodzi

W Łodzi odbędzie się spotkanie informacyjne dla posiadaczy kredytów zwanych "frankowymi". Tematem będą prawa kredytobiorców.

fot. CC0 license
Na łódzkie spotkanie wstęp jest wolny. Organizatorzy zachęcają jednak do wcześniejszej rejestracji.

10 października, we wtorek, o godz. 13 w Łodzi Rzecznik Praw Obywatelskich wspólnie z Rzecznikiem Finansowym organizuje kolejne spotkanie informacyjne dla osób, które zaciągnęły kredyty zwane "frankowymi". Tematem trzygodzinnego spotkania w Urzędzie Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104 (Duża Sala Obrad Rady Miasta) będą prawa kredytobiorców. Uczestnicy spotkania dowiedzą się m.in. jakie prawa im przysługują? Czy lepiej podjąć działania już, czy czekać na ewentualną ustawę? Kto może bezpłatnie pomóc w negocjacjach z bankiem? Na jakie zmiany w umowie mogą liczyć, wchodząc w spór indywidualny z bankiem?

Organizatorzy chcą przede wszystkim wyjaśnić, że w sprawie kredytu nie trzeba czekać na ustawy czy inne generalne rozwiązania. Takie rozwiązania już są. Warto z nich korzystać. Można też dziś korzystać ze wsparcia instytucji publicznych - i jest to wsparcie darmowe.

Generalnie Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar uważa, że w rozwiązaniu problemu kredytów "frankowych" kluczowe jest właśnie to, że zaczniemy wszyscy korzystać z praw, które już mamy - odwlekanie decyzji, czy działać, jest wręcz niekorzystne dla większości frankowiczów, także dlatego, że umowy się "przedawniają", co oczywiście nie blokuje możliwości dochodzenia roszczeń, ale je komplikuje.

RPO Adam Bodnar zwraca uwagę na znaczenie efektu skali: im więcej osób będzie wiedziało o przysługujących im prawach do złożenia reklamacji i wystąpienia o indywidualną interwencję do Rzecznika Finansowego, tym większa szansa, że banki lepiej zrozumieją problemy swoich klientów. To może zmienić ich politykę, w taki sam sposób, jak firmy ubezpieczeniowe zmieniły podejście do tzw. poliso-lokat.

Akcja informacyjna trwa już od początku stycznia. Ponad 2 tysiące osób przyszło na spotkanie w kilkunastu miastach w Polsce, banki dostają coraz więcej reklamacji, a Rzecznik Finansowy podejmuje coraz więcej interwencji w indywidualnych sprawach kredytowych (to ważna instytucja, ale ponieważ działa dopiero od dwóch lat, niewiele osób wie o tym). Rzecznikiem Finansowym jest prof. Aleksandra Wiktorow.

Wspólna, prowadzona od stycznia tego roku akcja informacyjna nauczyła też ekspertów RPO i RF, jak ułatwiać ludziom korzystanie z przysługujących im praw. Przygotowali więc interaktywny formularz, który podpowiada każdemu, co może zrobić - w zależności od tego, w jakiej jest sytuacji.

Na łódzkie spotkanie wstęp jest wolny. Organizatorzy zachęcają jednak do wcześniejszej rejestracji. To pomoże lepiej przygotować się do spotkania i przygotować właściwą liczbę materiałów informacyjnych. Link do rejestracji.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt