Rzeźba Geralta i troska o zieleń. Zakończył się etap składania wniosków w Łódzkim Budżecie Obywatelskim

6 lipca zakończył się etap składania wniosków w VIII edycji Budżetu Obywatelskiego. Łodzianie złożyli ponad 760 wniosków. Liczba ta może się jeszcze zmienić, ponieważ część wniosków ciągle jeszcze spływa – choćby te, które zostały wysłane pocztą (o złożeniu wniosku w terminie decyduje data stempla pocztowego).

fot. UMŁ
Katarzyna Dyzio, zastępca dyrektora Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ oraz Damian Raczkowski, przewodniczący komisji do spraw budżetu obywatelskiego Rady Miejskiej w Łodzi podsumowują etap składania wniosków

Nowa edycja to nowe zasady Budżetu, zaproponowane przez łodzian. W tym roku wnioski można było składać albo w ramach puli osiedlowej, albo ponadosiedlowej. Do dyspozycji mieszkańców oddaliśmy 24 mln zł. W puli ponadosiedlowej są 4 mln 600 tys. zł. Pozostała część to pula osiedlowa.

- Wpłynęło bardzo dużo projektów lokalnych, dotyczących zieleni, jak chociażby dodatkowe nasadzenia, czy kwietne łąki. Cieszy nas to, że łodzianie mimo pandemii, mimo okresu wakacyjnego chcieli usiąść do komputera i przelać swoje pomysły – mówi Katarzyna Dyzio, zastępca dyrektora Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ.

- Wśród nietypowych projektów jest na przykład rzeźba Geralta z Rivii z kultowej serii Andrzeja Sapkowskiego. Geralt miałby usiąść na murku na Skwerze Wiedźmina  i upamiętniać w ten sposób autora, który jest z pochodzenia łodzianinem – informuje Damian Raczkowski, przewodniczący komisji Rady Miejskiej w Łodzi do spraw budżetu obywatelskiego.

Nowością w Budżecie Obywatelskim jest przesunięcie projektów, które do tej pory klasyfikowane były jako osiedlowe – do puli ponadosiedlowej. To między innymi projekty dotyczące instytucji miejskich, takich jak szkoły, czy przedszkola, a także trzy tereny zielone, z których korzystają wszyscy mieszkańcy Łodzi – Park na Zdrowiu, Arturówek oraz Las Łagiewnicki.

Projekty można było składać elektronicznie, papierowo, za pośrednictwem maila, czy też poczty.

Od początku etapu składania wniosków, są one sukcesywnie przekazywane poszczególnym wydziałom i jednostkom urzędu miasta, gdzie podlegają weryfikacji formalnej. Po tym etapie nad wszystkimi projektami – pochylą się radni z komisji ds. budżetu obywatelskiego.

Ostatni – najbardziej emocjonujący etap budżetu – głosowanie – w tym roku jest także przesunięty. Nie odbędzie się, jak co roku, na przełomie września i października, a w listopadzie (od 6 do 30). Wyniki VIII edycji BO zostaną ogłoszone do końca roku.

Szczegóły na temat VIII edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego można znaleźć na stronie www.lodz.pl/bo.

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt