Samorząd wesprze zwalnianych nauczycieli

Jednorazowe wsparcie na rozpoczęcie działalności gospodarczej, dofinansowanie indywidualnych szkoleń, "opieka" doradcy zawodowego - tak Powiatowy Urząd Pracy wesprze nauczycieli, którzy w wyniku rządowej reformy edukacji stracą pracę. W Łodzi wypowiedzenia dostało 348 pedagogów, a kolejnym 104 wygasają umowy zawarte na czas określony.

fot. CC0 license
Samorząd wesprze zwalnianych nauczycieli
3 zdjęcia
fot. CC0 license
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

- Wspólnie z Urzędem Pracy przygotowaliśmy program pomocy dla zwalnianych nauczycieli, to konkretne wsparcie finansowe w postaci jednorazowej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz na szkolenia pozwalające zdobyć nowe kwalifikacje. Zwolniony nauczyciel może otrzymać łącznie 40 tysięcy, dodam, że jest to pomoc bezzwrotna, o ile oczywiście będą spełnione określone warunki. Zapraszam zwalnianych do urzędu pracy, tam każdy będzie traktowany indywidualnie - powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi.

Jednorazowe wsparcie na rozpoczęcie działalności to kwota 29 tysięcy, a dotacja jest bezzwrotna, o ile firma utrzyma się na rynku przez 12 miesięcy. Na takie samo wsparcie, na identycznych warunkach, ale finansowane z unijnego programu realizowanego przez PUP mogą liczyć nauczyciele do 30 roku życia. Z kolei szkolenia to okazja, by zdobyć nowe kwalifikacje albo uzupełnić posiadane co pozwoli odnaleźć się na rynku pracy. Taka pomoc może wynieść nawet 14 tys. zł.

- Zapraszam do urzędu, po zarejestrowaniu się i uzyskaniu statusu osoby bezrobotnej każdy nauczyciel będzie kierowany do doradcy zawodowego, który pomoże opracować indywidualną ścieżkę dalszej kariery zawodowej - tłumaczy Krzysztof Barański, dyrektor PUP, dodając: - Uwzględniając trendy na rynku pracy, perspektywy oraz aktualną sytuację osoby, która pomocy oczekuje. Zachęcam także do śledzenia ofert pracy, obecnie mamy ich ponad 2 tysiące, z wielu branż. Pojawiają się także oferty dla nauczycieli, ale sporo jest wolnych stanowisk w administracji, szeroko rozumianej pracy w biurze na przykład w roli opiekunów czy doradców klienta.

Pracownicy niepedagogiczni szkół powinni łatwiej się odnaleźć na rynku ponieważ ofert pracy w administracji, biurze, dla konserwatorów czy w firmach sprzątających jest sporo. Pracowników szukają także firmy produkcyjne, więc nie powinno być problemu ze znalezieniem nowego pracodawcy.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt