Seniorzy wspierają seniorów. Potrzebujesz porozmawiać? Jest telefon życzliwości

Od poniedziałku do piątku, po 3 godziny dziennie, działa Telefon Życzliwości dla seniorów. Po drugiej stronie słuchawki telefony odbierają seniorzy-wolontariusze. To oni znają problemy osób w podobnym wieku, wiedzą, co odpowiedzieć, jak pocieszyć i doradzić.

fot. Łódź.pl / Radosław Jóźwiak
Wolontariuszki Telefonu Życzliwości
6 zdjęć
fot. Łódź.pl / Radosław Jóźwiak
fot. Łódź.pl / Radosław Jóźwiak
fot. Łódź.pl / Radosław Jóźwiak
fot. Łódź.pl / Radosław Jóźwiak
fot. Łódź.pl / Radosław Jóźwiak
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Aktualnie w Telefonie Życzliwości działa dziewięć wolontariuszek i jeden wolontariusz. Wśród nich są Maria Tynenska i Dorota Chojnacka. Zaangażowały się w taką pomoc prawie 4 lata temu. 

– Lubimy pomagać i chciałyśmy zrobić coś dobrego dla innych ludzi – mówi Maria Tynenska. 

Ludzkie sprawy

Podczas trzygodzinnego dyżuru odbierają najczęściej kilka telefonów. Seniorzy dzwonią z różnymi problemami i sprawami.

– Są to problemy dnia codziennego, czasem takie bardzo techniczne, jak to, że ktoś potrzebuje jakiegoś sprzętu do domu i nie wie, gdzie go kupić, czasem problemy emocjonalne, relacje z dziećmi, a częstym powodem telefonu jest po prostu samotność – przyznaje Dorota Chojnacka.

Dlatego ogromnym wsparciem jest po prostu wysłuchanie drugiej osoby. Rozmowy trwają niejednokrotnie kilkadziesiąt minut.

– Czasami jesteśmy jedynymi osobami, z którymi rozmawiają. Wielu dzwoniących zna nas po imieniu, mają też swoje upodobania co do tego, z kim chcą porozmawiać – opowiada Maria.

Wolontariusze oprócz wysłuchania i wsparcia dobrym, życzliwym słowem, starają się także pomóc w sprawach wymagających konkretnej rady czy wskazówki.

– Szukamy informacji w internecie, dopytujemy naszej koordynatorki, co można zrobić w przypadku jakiegoś problemu i podpowiadamy. A to, że obiady można kupić sobie w takim a takim miejscu, a to, że zajęcia ruchowe dla seniorów są gdzieś organizowane. Nie wszyscy seniorzy potrafią korzystać z internetu, więc taka pomoc w odszukaniu czegoś też jest dla nich bardzo ważna – mówi Dorota.

Specjalistyczna pomoc

W sytuacjach, kiedy dzwoniący ma poważny problem, na przykład natury emocjonalnej, czy też kwestie prawne do rozwiązania, wolontariusze odsyłają do odpowiednich organizacji i osób, które udzielają porad bezpłatnie.

– Nigdy nie zostawiamy człowieka z problemem. Zawsze słuchamy i podajemy namiary na specjalistów, którzy bardziej kompleksowo mogą się zająć, choćby jego sferą psychiczną – opowiada Maria.

Ale oprócz tych trudnych spraw i tematów, w trakcie rozmów pojawiają się także opowieści pozytywne i bardzo miłe sytuacje.

– Jedna pani zapraszała nas do Częstochowy na pępkowe, bo urodziła się jej wnuczka – wspomina wolontariuszka Maria.

– A mnie w pamięć zapadł pan Lucjan, który ma około 90 lat i jak się okazało, przez lata śpiewał w chórze. Często podczas takich rozmów pytał czy mogę pani zaśpiewać?”, ależ proszę” – odpowiadałam. No i pan Lucjan śpiewał (śmiech)! Repertuar był przeróżny, śpiewał piosenki operetkowe i wojskowe – dodaje Dorota.

***

Telefon życzliwości rozpoczął swoją działalność w marcu 2015 r. Jest to wspólne przedsięwzięcie zespołu fundacji Subvenio, Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁ oraz grupy fantastycznych wolontariuszy 60+. Prócz wolontariuszy do zespołu telefonu życzliwości dołączyli także prawnicy i psychologowie. Seniorzy-wolontariusze mają dostęp do różnego rodzaju szkoleń, między innymi z zakresu psychologii czy socjologii. Telefon życzliwości działał także w pandemii. Od początku funkcjonowania linii wolontariusze przeprowadzili średnio 700 godzin rozmów rocznie!

Telefon Życzliwości działa:

od poniedziałku do piątku

w godz. 13:00–16:00

Potrzebujesz porozmawiać? Zadzwoń pod wybrany numer

739 903 452

739 903 453

42 638 50 32

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt