– To więcej niż liczy sobie taka sama uczelnia na Uniwersytecie Jagiellońskim! Z czego 200 z nich jest z nami od 15 lat! Proszę sobie wyobrazić, jaką kreatywnością musimy się wykazać, by nasz senior nie powiedział nam, że te zajęcia „już były” – mówi Agnieszka Stołecka, dyrektor Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Łódzkiej.
Pandemia, która pokrzyżowała wiele planów uczelni w ubiegłym roku akademickim, nie pozostała bez wpływu na ten rok.
– Musimy zachować dużą elastyczność, zarówno co do sposobu prowadzenia zajęć i terminów, jak i osób prowadzących czy aspektów organizacyjnych. Dlatego prosimy naszych słuchaczy o wyrozumiałość – dodaje Agnieszka Stołecka. – Mogliśmy wrócić na zajęcia w grupach maksymalnie do 30 osób. Rozszerzyliśmy gamę zajęć dodatkowych realizowanych w mniejszych grupach – od 10 do 30 osób. Liczymy, że zajęcia pozwolą nam nie tylko poszerzyć wiedzę, ale i spotkać się, wymienić doświadczeniami, nawiązać kontakt z drugim człowiekiem. Właśnie to w tych studiach jest najważniejsze. Część naszych słuchaczy straciło partnera, a bliscy mieszkają daleko. Grono innych studentów stało się dla nich rodziną – szczególnie w przypadku osób, które spotykają się tu od kilku czy kilkunastu lat. Wiemy, że część uniwersytetów trzeciego wieku pozwala słuchaczom na uczestniczenie tylko w kilku semestrach wykładów, ale my nie mielibyśmy serca rozdzielać przyjaźni, które się tu rodzą.
Języki obce, plastyka, informatyka, sekcja obsługi multimediów, historia, historia sztuki, kultura hiszpańska, psychologia, geografia, brydż sportowy, gimnastyka, basen czy spacery z przewodnikiem po Łodzi – to w ofercie znajdą seniorzy.
Renoma uczelni, ale i fakt, że wiele osób zasiada w uniwersyteckich ławach od kilkunastu lat, sprawia, że kolejka czekających na liście rezerwowej sięga 400 osób. Do grona studentów nowe osoby są przyjmowane przez cały rok – gdy tylko zwolni się miejsce.
Ze względu na dużą liczbę słuchaczy Uniwersytet Trzeciego Wieku Politechniki Łódzkiej zajęcia planuje realizować w formie hybrydowej. Wzorem ubiegłego roku do wykładów wykorzysta prostą w obsłudze platformę słuchacza.
– Pandemia odebrała nam wiele możliwości, ale i dała nowe szanse. Wśród naszych wykładowców pojawił się np. Jacek Fedorowicz – sam już 80-letni. Ze względu choćby na wiek nie przyjechałby do nas osobiście, ale nagrał dla nas swój wykład! – podkreśla dyrektor Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Łódzkiej.
Przedział wiekowy słuchaczy jest bardzo szeroki; od urodzonych w latach 20. do lat 60. XX wieku. Gros z nich posiada wyższe wykształcenie. Większość słuchaczy to osoby emerytowane, jednak są również aktywne zawodowo.
W roku akademickim 2020/21 liczba słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku PŁ sięgnęła 577 osób: w tym 502 Panie i 75 Panów.