Wspólnie z mieszkańcami bloków badacze chcą przetestować innowacyjne kabiny hydroponiczne, zasilane energią słoneczną i wodą deszczową. Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz miasta z województwa łódzkiego i mazowieckiego mogą już zgłaszać się na gospodarzy żywego laboratorium SmartFood.
Celem projektu SmartFood jest współtworzenie i testowanie z mieszkańcami miasta rozwiązań służących całorocznej, zrównoważonej i bezpiecznej produkcji i konsumpcji żywności. Projekt jest finansowany z Funduszy Norweskich i budżetu RP za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
– Wspólnie z partnerami z Norwegii postawiliśmy sobie bardzo ambitne cele – wyjaśnia mgr inż. Łukasz Gontar, naukowiec z Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia, które jest liderem projektu. – Chcemy, aby samodzielna produkcja jedzenia zachęciła mieszkańców bloków do przestawienia się na zdrowsze nawyki żywieniowe. Chodzi nam nie tylko o zmniejszenie uzależnienia od handlu detalicznego żywnością, która jak wszyscy obserwujemy jest coraz droższa. Zależy nam też na tym, żeby ograniczyć marnotrawienie pożywienia i namówić mieszkańców do lepszego poznania sąsiadów.
Idea projektu powstała podczas warsztatów IdeaLab, które odbyły się na początku 2020 roku z inicjatywy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Norweskiej Rady Badań. Wśród członków wydarzenia byli przyszli liderzy projektu, reprezentujący Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia z Konstantynowa Łódzkiego, Politechnikę Krakowską, Akademię Pedagogiki Specjalnej, Norweski Instytut Badań Powietrza, Instytut Badawczy Norwegii Zachodniej oraz Norweską Szkołę Biznesu, BI. Organizatorzy zaprosili ekspertów z różnych dziedzin nauki z Polski oraz Norwegii, aby odpowiedzieli na pytanie – co zrobić, aby miasta przyszłości były lepsze?
– Podczas burzy mózgów z kolegami z Norwegii zauważyliśmy, że istotna część żywności spożywanej przez mieszkańców miast jest obecnie transportowana na duże odległości, co wiąże się z emisją znaczących ilości gazów cieplarnianych – opowiada dr inż. Joanna Bąk z Politechniki Krakowskiej – Spożywamy produkty niekoniecznie pierwszej świeżości, które często są przetworzone i wypełnione składnikami, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie.
– Także w Norwegii, mieszkańcy miast bardzo często sięgają po jedzenie zapakowane w plastik, który stwarza problemy środowiskowe na wysypiskach i w oceanach – dodaje dr Mari Hanssen Korsbrekke z Instytutu Badawczego Norwegii Zachodniej – Niestety spora część jedzenia jest marnotrawiona, co negatywnie odbija się nie tylko na środowisku, ale przede wszystkim na kieszeniach gospodarstw domowych. W projekcie SmartFood wspólnie z partnerami z Polski chcemy opracować i przetestować nowe rozwiązania, które mogą ograniczyć te problemy.
Aktualnie trwają intensywne przygotowania do rozpoczęcia badań w „Żywym Laboratorium SmartFood”, które od marca zostanie zorganizowane w jednym z bloków mieszkalnych znajdujących się w województwie łódzkim lub w jednym z powiatów województwa mazowieckiego: Miasto Stołeczne Warszawa lub powiat: warszawski zachodni, piaseczyński, pruszkowski, grodziski, sochaczewski, żyrardowski lub gostyniński.
Zespół naukowców i inżynierów zainstaluje w przestrzeniach wspólnych bloku 20 SmartFood Kabin do prowadzenia indywidualnych upraw roślin jadalnych. Powstaną także wspólne dla mieszkańców dwie instalacje: energetyczna i wodna, które umożliwią pozyskiwanie energii słonecznej i wody deszczowej. Uprawy będą więc autentycznie ekologiczne. Około rok potrwają testy z udziałem 20 rodzin, które zdecydują się na korzystanie ze SmartFood Kabin i udział w eksperymencie. Uczestnicy badań będą mieli okazję sami produkować sałatę, pomidory i inne warzywa. Dostaną także dostęp do aplikacji mobilnej SmartFood, dzięki której podejrzą parametry swojej uprawy, a także otrzymają sugestie kulinarne i dietetyczne.
Zainteresowanych projektem twórcy zapraszają na polską wersję strony internetowej www.smartfood.city, gdzie władze wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz miast mogą zgłosić swoje zainteresowanie współpracą z naukowcami nad testowaniem innowacji SmartFood w korytarzach swojego bloku. Nabór chętnych do goszczenia żywego laboratorium SmartFood potrwa do 30.01.2023 r. Następnie do zgłaszania się do udziału w bezpośrednich testach zostaną zaproszeni mieszkańcy wybranego bloku. Dzięki dofinansowaniu projektu z Funduszy Norweskich oraz z budżetu RP, udział w projekcie jest bezpłatny.
Nabór trwa: weź udział >>>