Spacer miejski po Zaginionym Kwartale i wykład o jednostce wobec Holocaustu w Muzeum Miasta Łodzi

Najbliższy „Weekend z historią” w Muzeum Miasta Łodzi będzie nawiązaniem do 75. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. W sobotę i niedzielę (7, 8 września 2019 r.) będzie można wziąć udział w spacerze miejskim po Zaginionym Kwartale oraz w spotkaniu przybliżającym postać Etty Hillesum, która solidaryzując się z innymi Żydami, została dobrowolnie deportowana do Auschwitz.

Podczas sobotniej wędrówki po Parku Staromiejskim i najbliższych okolicach uczestnicy poznają dzieje Zaginionego Kwartału, którego makieta jest stale prezentowana w Pałacu Izraela Poznańskiego. Ta część miasta, która była niegdyś gęsto zabudowana, została zburzona podczas II wojny światowej. Kwartał dawniej tętniący życiem żydowskiej dzielnicy, stał się obecnie niemym świadkiem tragedii ofiar Holocaustu.

– Założenie, funkcjonowanie i likwidacja łódzkiego getta stanowi ważną część historii naszego miasta, o której należy pamiętać. Świadectwo tamtych tragicznych wydarzeń tkwi w przestrzeni miejskiej do dziś, choć nie dla wszystkich jest oczywiste i widoczne. Zależy nam, aby nieustannie podnosić świadomość historyczną mieszkańców poprzez tworzenie różnorodnych wydarzeń tematycznych, m.in. spacerów miejskich, które cieszą się dużym zainteresowaniem publiczności – zaznacza Barbara Kurowska, Dyrektor Muzeum Miasta Łodzi. 

Z kolei w niedzielę podczas drugiego dnia wrześniowego „Weekendu z historią” uczestnicy poznają postać Etty Hillesum, pochodzącej z Holandii Żydówki, która stanie się punktem wyjścia do dyskusji na temat wpływu Holokaustu na jednostkę. W latach 1941-1943 Etta pisała pamiętnik, chcąc uwiecznić ślady dramatycznych wydarzeń. 7 września 1943 roku została z własnej woli wywieziona do obozu koncentracyjnego, gdzie wkrótce zginęła.

Wykład skupiony wokół tematyki wyrazistej myśli intelektualnej podkreślającej wpływ Zagłady na powojenną filozofię Boga i człowieka poprowadzi Artur Kołodziejczyk z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, oddział Stacja Radegast.

 

 

Na wydarzenia obowiązują wcześniejsze zapisy – liczba miejsc ograniczona:
Kontakt: 692 926 319, 42 307 13 82 / edukacja@muzeum-lodz.pl.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt