„Spacerem po Łodzi 1920”. W 100. rocznicę Cudu nad Wisłą zapraszamy na Piotrkowską

Do uczczenia stulecia Cudu nad Wisłą Miasto Łódź zaprasza na ulicę Piotrkowską. 15 sierpnia czekać na nas będą wyjątkowe opowieści o Łodzi z 1920 r.

fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Atrakcje w dniu 15 sierpnia przygotowała we współpracy z Miastem Fundacja Art Industry (na zdj. Maciej Werk) oraz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi (na zdj. dyrektor Jacek Wawrzynkiewicz)
2 zdjęcia
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Miasto Łódź kontynuuje realizację programu Roku Jana Kowalewskiego, którego inicjatorem był łódzki senator Ryszard Bonisławski przy współpracy prezydent miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej.

15 sierpnia przy ul. Piotrkowskiej w godzinach 13.00-17.00 odbywać się będą 5-minutowe wystąpienia pod adresami ważnymi dla historii Bitwy Warszawskiej, życiorysu Jana Kowalewskiego oraz historii Łodzi w latach 20. Narratorzy w strojach z epoki czekać będą na mieszkańców w godz. 13.00-17.00 m.in. przy ul. Piotrkowskiej 132, 67 i 37.

Ponadto w Pasażu Schillera stanie wyjątkowy Pokój Zagadek, zorganizowany przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. W pokoju-namiocie każdy będzie mógł wcielić się w postać wielkiego kryptologa Jana Kowalewskiego – łamać szyfry i rozwiązywać zagadki kryptologiczne.

Z okazji obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego Łódzkie Centrum Wydarzeń oraz Klub Byłych Żołnierzy Wojsk Powietrzno-Desantowych „Czerwone Berety” zaprezentują wystawę, na której pokzane zostaną oryginalne mundury Wojska Polskiego z różnych epok oraz broń i wyposażenie jednostek powietrzno-desantowych.

W pasażu Rubinsteina zobaczymy wystawę kubikową „Łodzianie dla Niepodległej”, a o godz. 18.00 Fundacja Art Industry zaprosi na koncert fortepianowy z cyklu Fortepiany Wolności, który mógł powstać dzięki współpracy z Biurem Niepodległa.

Otwarcie spaceru odbędzie się o godz. 13.00 w pasażu Schillera. Wystąpienia i inne atrakcje odbywać się będą w godz. 13.00-17.00  pod adresami:

  • ul. Piotrkowska 132 (kamienica Jana Kowalewskiego). Opowieść o dzieciństwie, latach szkolnych i studiach Jana Kowalewskiego oraz roli wielkiego kryptologa w wojnie polsko-bolszewickiej.
  • Pasaż Schillera – pokój zagadek kryptologicznych (Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi)
  • Pasaż Rubinsteina – „Łodzianie dla Niepodległej". Wystawa kubikowa Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, pokazująca łódzką drogę do niepodległości (1914-1920) i łódzkich bohaterów, także Jana Kowalewskiego.
  • ul. Piotrkowska 87 (Łódzkie Centrum Wydarzeń) - wystawa, na której zaprezentowane zostaną oryginalne mundury Wojska Polskiego z różnych epok oraz broń i wyposażenie jednostek powietrzno-desantowych przygotowana przez Klub Byłych Żołnierzy Wojsk Powietrzno-Desantowych „Czerwone Berety”.
  • ul. Piotrkowska 67 – przed kinem „Polonia”, czyli przedwojennym kinem "Casino". Opowieść o Łodzi z lat 20., modzie, rozrywce, architekturze, nowych szkołach, miejscach kultury.
  • Piotrkowska 37 – pomnik lampiarza.  Opowieść o codzienności w mieście
    w latach 20. O pracy robotników w fabryce, pensjach, warunkach w mieszkaniach, elektryfikacji i komunikacji publicznej.
  • Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi przy ul. Gdańskiej 13. Zwiedzanie wystawy „Szyfry Wojny", o roku 1920, która otwarta zostanie 14 sierpnia (dzień wcześniej).
  • Centrum Handlowe Manufaktura (Rynek). Wystawa przygotowana przez Archiwum Państwowe w Łodzi – charakterystyczne, propagandowe plakaty z 1920 r. zachęcające do wystąpienia przeciwko „czerwonemu najeźdźcy”.
  • 18.00. Finał szlaku. Koncert fortepianowy w pasażu Rubinsteina. Program przygotowany został przez Fundację Art Industry. W oryginalnych aranżacjach na fortepian usłyszymy przeboje dwudziestolecia międzywojennego, rosyjskie utwory ludowe i patriotyczne pieśni z okresu modernizmu. Repertuar będzie zatem wyjątkowym „wykładem muzycznym” oraz komentarzem do atmosfery roku 1920.

Więcej informacji, regulamin imprezy oraz mapkę Spaceru znaleźć można na stronie www.lodz.pl/1920

 Mapa Bitwy Warszawskiej. Każdego dnia nowe wieści z frontu!

Z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej  prezentujemy „Kalendarium wojny polsko-bolszewickiej od 14 lutego 1919  do  18 października 1920  roku” na interaktywnej mapie Google Maps. 

Autorem i wykonawcą projektu jest Łukasz Gosławski, prezes Fundacji Ambasada Kultury. Mapa aktualizowana jest każdego dnia - zgodnie z kalendarium wojny polsko-bolszewickiej  na podstawie dziennych komunikatów Sztabu Generalnego WP. Przeglądanie mapy możliwe jest zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych. W opisie mapy dostępne jest kalendarium wydarzeń zaznaczonych na mapie.

LINK  DO MAPY:

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=108WPWyKEhaY7iARve6qFcA-HcvNUeoAe&ll=44.20564629715768%2C24.56323420000001&z=2

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt