Specjalne urządzenia pomogą niewidomym poruszać się po łódzkich urzędach i instytucjach

Urząd Miasta Łodzi, Zespół Orzekania o Niepełnosprawności, szpitale, przystanek przesiadkowy, pogotowie ratunkowe czy urząd skarbowy - to tylko niektóre z miejsc, gdzie specjalne urządzenia pomogą niewidomym poruszać się po tych lokalizacjach.

fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
Na zdjęciu od lewej: Jan Szuster i Adam Wieczorek

- Za 30 tys. zł zrobimy 27 znaczników "totupointów" dla osób niewidzących i niedowidzących - zapowiada Adam Wieczorek, przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Łodzi, tłumacząc: - To system, który pozwala na zlokalizowanie obiektów przez osoby, dla których tradycyjne metody, czyli na przykład tablice informacyjne są niedostępne. Rzecznik Osób Niepełnosprawnych wytypowała miejsca pod znaczniki. Są to m.in. UMŁ przy ul. Piotrkowskiej 104, Zespół Orzekania  o Niepełnosprawności, szpitale, przystanek przesiadkowy, pogotowie ratunkowe czy urząd skarbowy.

Jak będzie działało to urządzenie? Przy wejściu np. do urzędu zakładany jest elektroniczny "znacznik". Niewielkie urządzenie mocowane do ściany - maksymalnie nieuciążliwy i niezauważalny dla reszty otoczenia. Ale gdy osoba niewidząca ma "aktywator" zainstalowany w telefonie (z bezpłatną, ogólnodostępną aplikacją do telefonu) - znacznik ten reaguje na jego zbliżanie się. Znacznik na ścianie wydaje dźwięk. Zaś zbliżając telefon do znacznika niewidzący i słabowidzący usłyszy komunikat np. „Urząd Miasta Łodzi, Piotrkowska 104, stoisz na wprost drzwi wejściowych do budynku, drzwi się rozsuwają, idź prosto przed siebie. Na wprost drzwi jest kancelaria, gdzie złożysz wnioski i dokumenty”.

Pomysłodawcą urządzenia jest Jan Szuster, prezes Pirs Creative Lab, firmy, która będzie instalowała urządzenia na budynkach i przygotuje "łódzkie" opisy wybranych miejsc oraz umieści je na platformie (http://totupoint.pl/strona.phpnazwa=lista_znacznikow_totupoint)

Firma zainstaluje urządzenia w ciągu 10 tygodni.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt