Specjalne urządzenia pomogą niewidomym poruszać się po łódzkich urzędach i instytucjach

Urząd Miasta Łodzi, Zespół Orzekania o Niepełnosprawności, szpitale, przystanek przesiadkowy, pogotowie ratunkowe czy urząd skarbowy - to tylko niektóre z miejsc, gdzie specjalne urządzenia pomogą niewidomym poruszać się po tych lokalizacjach.

fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
Na zdjęciu od lewej: Jan Szuster i Adam Wieczorek

- Za 30 tys. zł zrobimy 27 znaczników "totupointów" dla osób niewidzących i niedowidzących - zapowiada Adam Wieczorek, przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Łodzi, tłumacząc: - To system, który pozwala na zlokalizowanie obiektów przez osoby, dla których tradycyjne metody, czyli na przykład tablice informacyjne są niedostępne. Rzecznik Osób Niepełnosprawnych wytypowała miejsca pod znaczniki. Są to m.in. UMŁ przy ul. Piotrkowskiej 104, Zespół Orzekania  o Niepełnosprawności, szpitale, przystanek przesiadkowy, pogotowie ratunkowe czy urząd skarbowy.

Jak będzie działało to urządzenie? Przy wejściu np. do urzędu zakładany jest elektroniczny "znacznik". Niewielkie urządzenie mocowane do ściany - maksymalnie nieuciążliwy i niezauważalny dla reszty otoczenia. Ale gdy osoba niewidząca ma "aktywator" zainstalowany w telefonie (z bezpłatną, ogólnodostępną aplikacją do telefonu) - znacznik ten reaguje na jego zbliżanie się. Znacznik na ścianie wydaje dźwięk. Zaś zbliżając telefon do znacznika niewidzący i słabowidzący usłyszy komunikat np. „Urząd Miasta Łodzi, Piotrkowska 104, stoisz na wprost drzwi wejściowych do budynku, drzwi się rozsuwają, idź prosto przed siebie. Na wprost drzwi jest kancelaria, gdzie złożysz wnioski i dokumenty”.

Pomysłodawcą urządzenia jest Jan Szuster, prezes Pirs Creative Lab, firmy, która będzie instalowała urządzenia na budynkach i przygotuje "łódzkie" opisy wybranych miejsc oraz umieści je na platformie (http://totupoint.pl/strona.phpnazwa=lista_znacznikow_totupoint)

Firma zainstaluje urządzenia w ciągu 10 tygodni.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt