- Za 30 tys. zł zrobimy 27 znaczników "totupointów" dla osób niewidzących i niedowidzących - zapowiada Adam Wieczorek, przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Łodzi, tłumacząc: - To system, który pozwala na zlokalizowanie obiektów przez osoby, dla których tradycyjne metody, czyli na przykład tablice informacyjne są niedostępne. Rzecznik Osób Niepełnosprawnych wytypowała miejsca pod znaczniki. Są to m.in. UMŁ przy ul. Piotrkowskiej 104, Zespół Orzekania o Niepełnosprawności, szpitale, przystanek przesiadkowy, pogotowie ratunkowe czy urząd skarbowy.
Jak będzie działało to urządzenie? Przy wejściu np. do urzędu zakładany jest elektroniczny "znacznik". Niewielkie urządzenie mocowane do ściany - maksymalnie nieuciążliwy i niezauważalny dla reszty otoczenia. Ale gdy osoba niewidząca ma "aktywator" zainstalowany w telefonie (z bezpłatną, ogólnodostępną aplikacją do telefonu) - znacznik ten reaguje na jego zbliżanie się. Znacznik na ścianie wydaje dźwięk. Zaś zbliżając telefon do znacznika niewidzący i słabowidzący usłyszy komunikat np. „Urząd Miasta Łodzi, Piotrkowska 104, stoisz na wprost drzwi wejściowych do budynku, drzwi się rozsuwają, idź prosto przed siebie. Na wprost drzwi jest kancelaria, gdzie złożysz wnioski i dokumenty”.
Pomysłodawcą urządzenia jest Jan Szuster, prezes Pirs Creative Lab, firmy, która będzie instalowała urządzenia na budynkach i przygotuje "łódzkie" opisy wybranych miejsc oraz umieści je na platformie (http://totupoint.pl/strona.phpnazwa=lista_znacznikow_totupoint)
Firma zainstaluje urządzenia w ciągu 10 tygodni.