Spektakl Teatru Nowego w prestiżowym konkursie

Przedstawienie Mateusza Atmana i Agnieszki Jakimiak „Gala ’68. Wolność to luksus” zakwalifikowało się do 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Dominik Gac, Andrzej Lis, Henryk Mazurkiewicz, Piotr Morawski, Jacek Sieradzki, Sandra Szwarc i Zuzanna Berendt.

Spektakl „Gala ’68. Wolność to luksus” w reżyserii Agnieszki Jakimiak jest koprodukcją z Festiwalem Łódź Czterech Kultur, podczas którego miał swoją premierę w dniu 11 września br. w Teatrze Nowym.
Przedstawienie weszło do repertuaru teatru, najbliższe spektakle gramy 30 listopada oraz 1 i 2 grudnia, godz. 19:15, Mała Sala, ul. Zachodnia 93. Bilety do kupienia w kasie teatru i online na www.nowy.pl.

„Gala ’68. Wolność to luksus” (opis)
W pięćdziesiątą rocznicę wydarzeń roku 1968 widzowie będą uczestniczyć w przygotowanej z rozmachem i pełnej przepychu gali. Rewolucyjne ideały, eksperymentalne gesty, polityczne rebelie nie powinny iść w zapomnienie, należy im się widzialność i rozpoznawalność, celebrycki status i udział w tworzeniu współczesnego spektaklu.

Być może spektakl z udziałem idealistek, rewolucjonistek i terrorystek z 1968 roku trwa już od dawna i na przestrzeni lat zamienił się we własne przeciwieństwo. Istnieje prawdopodobieństwo, że przekorne działania francuskich sytuacjonistów, bojkoty filmowców, którzy nie wzięli udziału w Festiwalu w Cannes w 68, studenckie protesty, feministyczne walki i pracownicze inicjatywy wcale nie poszły na marne, ale zostały przejęte i wchłonięte przez inny spektakl – napędzany przez konsumpcję i obietnicę blichtru, przez komodyfikację buntu i chęć odebrania mu wywrotowej mocy. Czy tak zwany duch tamtych czasów może do nas wrócić nie jako zjawa, ale jako widmo? Żeby to sprawdzić, odtworzymy krok po kroku rozdanie najważniejszych nagród filmowych za 1968 rok.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt