Spersonalizowane implanty ortopedyczne wkrótce odmienią życie pacjentów po amputacjach. Pracują nad nimi w Łodzi

To będzie rewolucja dla pacjentów, którzy stracili nogę i korzystają z protezy. Sztab naukowców pracuje nad stworzeniem dedykowanego konkretnej osobie implantu w technologii 3D

5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Nazywa się Custom ITAP i ma poprawiać jakość życia, zapewniać lepszą zdolność chodzenia i optymalny zakres ruchu. W Łodzi trwają prace nad spersonalizowanym implantem ortopedycznym dla osób po amputacji nogi powyżej kolana.

Liderem projektu jest Politechnika Łódzka, w skład konsorcjum weszły też: Bionanopark, Pabianicka Fabryka Narzędzi PAFANA S.A. oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

Tradycyjne protezy nogi przymocowuje się do kikuta kończyny. Na górze znajduje się najczęściej specjalny kielich, który ma ciągły kontakt ze skórą i tkankami miękkimi, które podczas ruchu pacjenta przenoszą spore obciążenia. A to powoduje podrażnienia tych tkanek, dyskomfort użytkownika, a czasem nawet komplikacje zdrowotne.

Projekt Custom ITAP zakłada stworzenie elementu z odpowiedniego stopu metali, który byłby bezpośrednio, na stałe zamocowany w kości udowej pacjenta. Byłby to rodzaj złączki, do której mocowałoby się protezę. Dzięki niemu pacjent mógłby mieć optymalny zakres ruchu, trudny do osiągnięcia przy tradycyjnych metodach. Dzięki stabilnemu przyłączeniu do kości protezy jej użytkownik będzie miał lepszą zdolność chodzenia, komfort podczas siedzenia, a dzięki braku leja kikutowego uciskającego tkanki miękkie można wyeliminować problemy związane z regulacją, a przede wszystkim pacjent pozbędzie się bolesnych problemów z odparzeniami i owrzodzeniami kikuta. Rozwiązanie to sprawia, że pacjent, dzięki prostemu systemowi mocowań, będzie mógł założyć lub zdjąć protezę dosłownie w kilka sekund.

Projekt jest realizowany w formie konsorcjum:

Liderem projektu jest Politechnika Łódzka, Instytut Inżynierii Materiałowej, Międzyresortowy Instytut Techniki Radiacyjnej, Katedra Wytrzymałości Materiałów i Konstrukcji. Konsorcjanci to Bionanopark sp. z o.o., Pabianicka Fabryka Narzędzi PAFANA S.A., Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

Konsorcjum opracowuje technologie projektowania i wytwarzania spersonalizowanych implantów ortopedycznych - implantów kości udowej. Pod pojęciem projektowania należy rozumieć zarówno dopasowanie implantu do indywidualnych cech anatomicznych pacjenta, najlepsze rozwiązanie trwałego mocowania implantu oraz instrumentarium niezbędnego
dla właściwego przeprowadzenia implantacji, jak i prace związane z badaniami wytrzymałościowymi spersonalizowanych implantów i ich połączenia z tkanką kostną.

Technologia projektowania implantu uwzględnia m.in. techniki przyrostowe (druk 3D), techniki ubytkowe (obrabiarki numeryczne CNC) oraz metody hybrydowe jak i dobór odpowiednich protez stawów kolanowych i stóp uwzględniając stan zdrowia i potrzeby pacjenta.

Zakres prac w projekcie obejmuje proces projektowania implantów z wykorzystaniem programów do inżynierii odwrotnej, analizę projektów implantów metodą elementów skończonych (MES), dobór odpowiedniej techniki sterylizacji i jej walidację, oceną biozgodności, analizę mechanicznej wytrzymałości wyprodukowanych prototypów implantów oraz przeprowadzenia zabiegów chirurgicznych implantacji.

Finansowanie

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach 1 konkursu w ramach Działania 4.1 „Badania naukowe i prace rozwojowe”, Poddziałanie 4.1.4 „Projekty aplikacyjne” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, 2014-2020. Umowa  nr POIR.04.01.04-00-0058/17-00 zawarta 29.06.2018. Tytuł projektu: "Projektowanie i wytwarzanie spersonalizowanych implantów medycznych” akronim Custom -ITAP.

Całkowita wartość projektu : 6 066 849,45 PLN, w tym dofinansowanie:
5 262 842,15 PLN (Politechnika Łódzka: 3 544 343,16 PLN)

Kierownik projektu: prof. dr hab. Bogdan Walkowiak, Kierownik zarządzający: Anna Kowalska

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt