Do końca września Główny Urząd Statystyczny przeprowadza na terenie całego kraju Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Informacje zebrane od osób mieszkających w Polsce – w tym od nas samych – chronione są tajemnicą statystyczną i poszerzą, a także zaktualizują wiedzę o naszym kraju i jego mieszkańcach. Dzięki nim lepiej poznamy potrzeby i wyzwania, z którymi mierzymy się w codziennym życiu. Udział w spisie jest obowiązkowy dla każdego mieszkańca, zarówno Polaka, jak i cudzoziemca, a także dla mieszkańców Polski, którzy przebywają za granicą. Dane spisowe nie będą przekazywane innym instytucjom, w tym organom ścigania - zbierane są wyłącznie na potrzeby statystyki i chronione są tajemnicą statystyczną.
Dlatego, jeżeli znasz bądź zatrudniasz cudzoziemców przekaż im taką informację, a także jak masz taką możliwość pomóż im spełnić ten obowiązek. Warto tutaj zaznaczyć, iż spisowi podlegają wszyscy przebywający w Polsce, bez względu na to czy osoba posiada zameldowanie w Polsce.
Sam spis trwa krótko ok. 5 minut, a pytania dotyczą m.in. cech demograficznych (płeć, wiek, adres zamieszkania, stan cywilny, kraj urodzenia i posiadanego obywatelstwa), narodowości, języka, wyznania, wykształcenia i zatrudnienia, roku przyjazdu do Polski, niepełnosprawności czy warunków mieszkaniowych.
Instrukcja do samospisu internetowego (język polski, angielski, rosyjski i ukraiński)
Materiały informacyjne NSP 2021 (język polski, angielski, rosyjski i ukraiński)