Dzisiaj na boisku Orlik przy Stawach Jana odbyła się konferencja prasowa z udziałem kierownika Laboratorium Badania Wody w Łodzi Beaty Śmietańskiej-Herman oraz trenera przygotowania motorycznego Macieja Sieradzkiego, którzy przybliżyli łodzianom właściwości lokalnej wody z kranu.
- Nawadnianie organizmu to jeden z najistotniejszych elementów treningu. Dzienne zapotrzebowanie to około 30-35 ml na każdy kilogram masy ciała. Zwiększa się gdy temperatura otoczenie jest wyższa, jak teraz w okresie letnim, gdy słupek rtęci pokazuje miedzy 20-30 stopni Celsjusza. Zapotrzebowanie rośnie również podczas aktywności fizycznej i intelektualnej. Im bardziej roztrenowany organizm, jak u sportowca, tym utrata wody podczas treningu jest mniejsza. – informuje Maciej Sieradzki.
Część tego zapotrzebowania zapewnia nam pożywienie. W naszych posiłkach dostarczamy około 1,5 litra wody. Pozostałe 2 litry musimy jednak uzupełnić sami. Niestety często o tym zapominamy. Lato jest dobrym momentem na wdrożenie nowych nawyków żywieniowych. Bidon wielorazowego użytku, uzupełniany wodą z kranu to rozwiązanie zdrowe, tanie i ekologiczne.
- Do dziennego bilansu wody zaliczamy również wodę dostarczona wraz z owocami, warzywami, które maja jej dużo, oraz kawy, herbaty. Odradzam picie słodzonych napojów, energetyków, sztucznych izotoników, które maja zły wpływ na nasze zdrowie. Najlepszym rozwiązaniem jest czysta woda. Polecam picie łódzkiej wody z kranu, która jest bardzo dobrej jakości. Jeżeli nie lubisz smaku czystej wody dodaj owoce cytrusowe, jagody lub miętę – dodaje trener przygotowania fizycznego.
- Łódzka woda z kranu jest wodą średnio-zmineralizowaną, ma około 320 mg substancji mineralnych w litrze, jest wodą niskosodową, co ma znaczenie dla osób z chorobami układów krążenia, dla osób z chorobami nerek, z cukrzycą, czy nadciśnieniem. Korzystanie z wody z kranu jest nie tylko zdrowe, ale przede wszystkim tańsze i bardziej ekologiczne – mówi Beata Śmietańska-Herman.
Łódzka woda zawiera – 71 mg wapnia, 6,7 mg magnezu, 5,5 mg sodu, 1,1 mg potasu – to wartości wyższe lub porównywalne z butelkowanymi wodami mineralnymi. Jest badana na każdym etapie, począwszy od wody ujmowanej w studniach, aż po wodę, która jest wtłaczana do sieci wodociągowej. Łącznie badane jest około 100 parametrów wody.
Więcej informacji o tym, że Łódzka Woda jest Najlepsza znajdziesz TUTAJ.