Podczas spotkania omówione zostały założenia projektu NEEST i wynikające z niego potrzeby. Mieszkańcy zostali poinformowani, że w najbliższych tygodniach, na wyznaczonym obszarze będą przeprowadzane badania budynków metodą skanowania na zewnątrz oraz wywiady ankieterskie prowadzone m.in. przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Dzięki tym działaniom zostanie zdiagnozowane, jak mieszkańcy i instytucje obecne w danym kwartale miasta funkcjonują na co dzień, czego potrzebują, jak wygląda ich obecna infrastruktura. Ta wielopoziomowa analiza pozwoli na opracowanie skutecznego planu poprawy życia w tych miejscach.
Przedstawiony został także cel projektu, którym jest poprawa życia mieszkańców. Dzięki badaniom przeprowadzanym z udziałem mieszkańców zostanie opracowany plan rewitalizacji, który obejmie m.in. efektywniejsze źródła energii, inwestycje w zieleń oraz udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Udział mieszkańców jest w takich projektach niezbędny, bo to oni właśnie znają najlepiej potrzeby swojej okolicy. Projekt prowadzają równolegle samorządy 5 polskich miast: Łodzi, Krakowa (lidera projektu), Rzeszowa, Warszawy i Wrocławia.
Mieszkańcy obecni na spotkaniu wyrazili duże zainteresowanie udziałem w projekcie i zadeklarowali współpracę podczas trwania projektu NEEST.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Departamentu Ekologii i Klimatu: Dyrektor Anna Wierzbicka, Agnieszka Pietrzak - Kierownik Oddziału ds. Edukacji i Promocji Ekologicznej oraz Paweł Śpiechowicz – Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Łodzi.