Częściowo wolne wybory zorganizowane 4 czerwca 1989 roku rzeczywiście wyznaczają datę kończącą w Polsce system totalitarny narzucony po II wojnie światowej.
Mimo skomplikowanej ordynacji wyborczej dającej 65 procent miejsc w sejmie PZPR i jego satelitom politycznym, pozostałe 35 procent mandatów zdobyła opozycja. Wybory do Senatu będące rodzajem plebiscytu w 99 procentach wygrała opozycja.W następstwie wyborów 24 października powstał pierwszy niekomunistyczny rząd na czele z premierem Tadeuszem Mazowieckim.
Z Łodzi kandydowali i zostali posłami przedstawiciele Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” występujący na charakterystycznych plakatach wyborczych wraz z Lechem Wałęsą. Do Sejmu wszedł wtedy m.in. mecenas Andrzej Kern, obrońca w wielu procesach politycznych, Maria Dmochowska, lekarka związana z „Solidarnością”, Jerzy Dłużniewski, działacz związkowy i Stefan Niesiołowski, działacz opozycyjny, więzień polityczny okresu komunistycznego. Dwa mandaty do Senatu zdobyli profesorowie Uniwersytetu Łódzkiego: Cezary Józefiak i Jerzy Dietl. Od 2013 roku dzień 4 czerwca obchodzony jest jako Dzień Wolności i Praw Obywatelskich.
W ubiegłym roku przypadała 30. rocznica wyborów 4 czerwca i na ulicy Piotrkowskiej mogliśmy oglądać rzeczywistość rodem z późnego PRL, łącznie z akcjami „Pomarańczowej Alternatywy”.