Biurowiec Stara Drukarnia jest doskonałym przykładem jak przystosować historyczny budynek do nowych funkcji. W przeszłości funkcjonowała tutaj Drukarnia Wojskowa, zaś aktualnie biurowiec klasy A. Na pięciu piętrach Stara Drukarnia oferuje 4880 m kw. powierzchni biurowej oraz usługowej. W budynku udało się połączyć historię z nowoczesnością – oryginalną czerwoną cegłę, żeliwne słupy z nowoczesnymi rozwiązaniami takimi jak podnoszone podłogi, okablowanie 6 kat., parking samochodowy na 50 samochodów, parking rowerowy, udogodnienia dla rowerzystów w postaci pryszniców i przebieralni, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz salę konferencyjną dla najemców w recepcji budynku. Obiekt został oddany do użytkowania w sierpniu 2019 roku. Najemcami biurowca są zarówno duże globalne i międzynarodowe firmy, jak i lokalni przedsiębiorcy. Świetnie w przestrzeniach industrialnych odnajdują się firmy programistyczne oraz IT, które doceniają wnętrza z charakterem. PayAir, firma oferująca oprogramowanie dla branży finansowej, przede wszystkim banków i organizacji płatniczych, takich jak Mastercard, którego jest platynowym partnerem od wielu lat. Better Collective Poland, część duńskiej marki BC, działająca w obszarze marketingu afiliacyjnego, tworzy oprogramowanie oraz rozwiązania dla bezpiecznego i etycznego typowania wyników sportowych poprzez naukę graczy i budowanie ich społeczności. W 2020 roku najemcą Starej Drukarni został operator biur elastycznych firma Chillispaces, która otworzyła stylowe biura serwisowane oraz coworkingowe.
Najważniejsze w inwestycji było zachowanie tożsamości miejsca, stąd nazwa Stara Drukarnia. Przed wojną prowadzono tu różne działalności, produkowano m.in. pasy pędne i pończochy. Podczas wojny na jednym z pięter działała drukarnia i introligatornia, a po wojnie ulokowano tu Drukarnię Wojskową.
Stworzyliśmy projekt „Drukarnia Sztuki”, który ma za zadanie wspieranie młodych artystów oraz promowanie sztuki w przestrzeni biurowej. Do momentu skomercjalizowania całego budynku oddajemy powierzchnię artystom, aby tu mogli tworzyć i rozwijać skrzydła – mówi Marta Zgłobicka, Prezes Starej Drukarni.
We wrześniu 2019 r. odbyła się inauguracyjna wystawa „Alchemia” autorstwa Jagi Woś. Młoda Artystka samodzielnie projektuje i wytwarza ceramikę użytkową, którą nazywa misami mocy. Również we wrześniu 2019 r., we współpracy z Fundacją Urban Forms, na dziedzińcu Starej Drukarni został zrealizowany ogromny mural autorstwa rosyjskiego artysty Andrey Bergera. Największym wydarzeniem była wystawa „Freckles” uzdolnionej artystki-fotografki portretowej Agaty Serge. Inicjatywa Drukarni Sztuki kontynuowana jest obecnie w przestrzeni recepcji głównej biurowca.
Kolejnym artystycznym elementem jest 20-metrowy neon „Stara Drukarnia”, który powstał na dachu budynku i pięknie rozświetla okolice nad trasą W-Z. Ideą tego projektu było nawiązanie do czasów, gdy Łódź była stolicą neonów.
Naszymi działaniami chcemy wyznaczać nowe standardy w Łodzi. Robimy nie tylko biznes, ale przy okazji propagujemy sztukę, promujemy artystów i tym samym budujemy miejsce z charakterem.
Tekst: Stara Drukarnia