Startuje Festiwal Eksploracji Miejskiej. Nieznanymi szlakami po Łodzi

15 wydarzeń, a wśród nich prelekcje, spacery, spotkania ze społecznikami miejskimi, przewodnikami turystycznymi oraz pasjonatami – tak wygląda program IV edycji ogólnopolskiego Festiwalu Eksploracji Miejskiej, który rozpocznie się w środę, 29 września.

fot. Piotr Pośpieszyński
W programie festiwalu sporo zwiedzania miejsc niekoniecznie znanych

Pokazać nieodkryte

Tegoroczne wydarzenie odbędzie się pod hasłem: „Miasto Nieoczywiste”, a jego celem jest przybliżenie nie tylko mieszkańcom, ale też wszystkim przyjezdnym, dziedzictwa kulturowego Łodzi, jej piękna i nieodkrytych dla szerszej publiczności miejsc oraz ciekawostek.

  Pokażemy nieoczywiste oblicze miasta. Nie tylko Łodzi, ale również Włocławka czy też warszawskiej Pragi mówi Radosław Stępień, dyrektor festiwalu. Będzie to głęboka eksploracja tkanki miejskiej. Zaprezentujemy perełki architektoniczne, ciekawe podwórka kamienic, klatki schodowe, detale, zdobienia, łódzkie drewniaki, które powoli znikają z krajobrazu oraz zakamarki zapomnianych zakątków miasta. Porozmawiamy na temat łódzkich fabryk, szczególnie tych ze Śródmieścia. Będziemy spacerować zakamarkami centrum Łodzi. Po klatkach schodowych, podwórkach, tajemniczych i zaskakujących miejscach o krok od ulicy Piotrkowskiej. Poznamy bliżej ulicę Nawrot oraz podążymy śladem łódzkich Żydów. Pokażemy detale Starego Polesia, Rudę Pabianicką pełną willi i drewnianych domów oraz „drewniaki” na Marysinie. Zaprezentujemy archiwalne zdjęcia Łodzi z lat 90. Porozmawiamy na temat Włocławka, warszawskiej Pragi oraz neonów, napisów i dawnej typografii w całej Polsce.

Festiwal potrwa do 3 października.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt