- To chyba jeden z najważniejszych konkursów organizowanych przez Wydział Kultury UMŁ. Od blisko dekady, co roku Miasto dofinansowuje wydawanie „łódzkich książek” – pisanych przez łodzian, o Łodzi i dla łodzian. Wszystkie cechuje wysoka wartość merytoryczna, artystyczna i dokumentacyjna, wiele z nich otrzymało prestiżowe nagrody. W ubiegłym roku na przykład aż dwie: monografia Janusza Zagrodzkiego „Artyści niepokorni – sztuka nowoczesna XX wieku w przemysłowej Łodzi” zdobyła Złoty Ekslibris w kategorii „najlepsza książka o Łodzi”, zaś "Karmę dla psów" Piotra Groblińskiego wydaną nakładem Dom Literatury w Łodzi nagrodzono za projekt okładki autorstwa grupy Fajne Chłopaki. W sumie w ciągu 9 lat ze wsparciem UMŁ ukazało się ogółem ponad 80 bardzo różnorodnych pozycji. Już teraz zachęcam do udziału w kolejnej edycji. Mniej więcej do końca lutego będzie można składać oferty, które potem oceni komisja złożona z przedstawicieli Wydziału Kultury i ekspertów – mówi wiceprezydent miasta, Krzysztof Piątkowski.
- Mieliśmy zaszczyt wziąć udział w ubiegłorocznej edycji konkursu. Efektem uzyskanego grantu jest albumowa opowieść "Włókiennicza" poświęcona legendarnej łódzkiej ulicy. Książka, ilustrowana przepięknymi zdjęciami Artura Ruska, już w marcu trafi do księgarń – informuje Agnieszka Urazińska, dziennikarka, autorka "Włókienniczej" i zdobywczyni grantu w ubiegłym roku razem z Arturem Roskiem, który dodaje: Cykliczność tego konkursu pozwala na to, by nasz projekt ewoluował, chcemy opowiadać o Łodzi dalej, planujemy dwie kolejne części albumu, w tym jedną poświęconą ulicy Piotrkowskiej. Na pewno wystartujemy w kolejnej odsłonie konkursu z naszym projektem i gorąco zachęcamy do tego samego wszystkich, którzy mają coś wartościowego do powiedzenia o Łodzi. Warto – dodaje Artur Rusek.
Otwarty konkurs ofert skierowany jest do organizacji pozarządowych i zapewnia wsparcie realizacji zadania publicznego w zakresie wydawania niskonakładowych, niekomercyjnych publikacji związanych z Łodzią, z wykorzystaniem różnych nośników zapisu, w tym:
- oryginalnych utworów literackich łódzkich autorów,
- wydawnictw dokumentujących działalność łódzkich instytucji, stowarzyszeń, organizacji
i grup artystycznych, - wydawnictw mniejszości narodowych związanych z dziedzictwem kulturowym Łodzi,
- almanachów, ksiąg zbiorowych, druków ulotnych i specjalnych (także reprintów, planów, map) związanych z kulturą dawnej lub współczesnej Łodzi, zwanych dalej tekstem.
Tomy poezji muszą stanowić w pełni opracowaną pozycję wydawniczą, uwzględniającą rygory kompozycji graficznej i edycyjnej oraz ewentualny podział na cykle.
Pula środków w tegorocznej edycji konkursu wynosi 60 tys. zł.