Startujemy z 9. edycją Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego

Zbliża się 9 edycja Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Radni podadzą pod głosowanie nową uchwałę, w której najistotniejszą zmianą jest doprecyzowanie zasady ogólnodostępności.

Jak co roku po zakończonej poprzedniej edycji, zapytaliśmy łodzian o to, co powinno zmienić się w ŁBO. Bardzo często pojawiały się głosy dotyczące ogólnodostępności.

 Jak co roku po zakończonej poprzedniej edycji, zapytaliśmy łodzian o to, co powinno zmienić się w ŁBO. Bardzo często pojawiały się głosy dotyczące ogólnodostępności.

- Klauzula ogólnodostępności była wprowadzona już w ubiegłym roku, natomiast nie była doprecyzowana. Chcieliśmy, żeby wszystko było w zapisach BO jasne i klarowne, dlatego zaproponowaliśmy łodzianom uszczegółowienie tej zasady – informuje Katarzyna Dyzio, dyrektor Biura Aktywności Miejskiej UMŁ.

Zaproponowane zmiany dotyczą:

  1. Projektów inwestycyjnych – np. boisk na terenach szkół, czy placów zabaw - mają one być dostępne dla wszystkich mieszkańców, minimum 30h tygodniowo. W te 30 h tygodniowo nie są wliczane zajęcia prowadzone dla dzieci i młodzieży danej placówki.
  2. Projektów tzw. miękkich – czyli np. warsztatów, zajęć artystycznych, czy sportowych – jeśli projekt przewiduje ograniczoną liczbę miejsc, na zajęcia powinien odbyć się otwarty nabór, do którego mogą zgłosić się wszyscy mieszkańcy Łodzi, którym dedykowane będą zajęcia.

- W ubiegłym roku często my sami, jako komisja, nie do końca wiedzieliśmy w jaki sposób zaopiniować projekt. Dawało to pewną dowolność i do każdego projektu mogliśmy podejść indywidualnie, ale budziło też wątpliwości – mówi Damian Raczkowski, przewodniczący komisji budżetu obywatelskiego Rady Miejskiej w Łodzi.      

Od zaproponowanych zasad będą obowiązywać wyjątki. Wyjątkiem będą projekty, które zwiększą dostępność instytucji, placówek, czy w ogóle przestrzeni, dla osób z niepełnosprawnościami, np. winda w szkole, która ma służyć osobom poruszającym się na wózkach.

Szczegółowe informacje na temat Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego zamieszczane są na stronie www.lodz.pl/bo.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt