Stary Cmentarz - miasto odnawia nagrobki zasłużonych łodzian

Pamiątkowy nagrobek przedwojennego działacza społecznego Józefa Wolczyńskiego zostanie odnowiony w ramach współpracy Urzędu Miasta Łodzi i Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem. Miasto przeznaczy na ten cel 10 tys. zł.

Sebastian Szwajkowski/www.radiolodz.pl
3 zdjęcia
Sebastian Szwajkowski/www.radiolodz.pl
Sebastian Szwajkowski/www.radiolodz.pl
Sebastian Szwajkowski/www.radiolodz.pl
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Od 2013 roku miasto włącza w odnawianie pomników na Starym Cmentarzu poprzez odnowienie jednego z nagrobków wskazanych przez Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem. Do tej pory z miejskiej puli odnowione zostały: nagrobek małżeństwa Piotrowiczów, nagrobek dr Artura Starzyńskiego oraz wyremontowano skrzydła na nagrobku por. Stefana Pogonowskiego.

- Kilka lat temu zdecydowaliśmy się, że do pieniędzy zebranych w corocznej kweście na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza dorzucimy kwotę, która pozwoli na odnowienie jeszcze jednego nagrobka. Chcemy przywrócić pamięć o tych łodzianach, którzy tworzyli nasze miasto i dzięki nim ono miało szansę się rozwijać - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

- Na grób Józefa Wolczyńskiego trafiliśmy przypadkowo, podczas ubiegłorocznego sprzątania Starego Cmentarza. Okazało się, że to postać wyjątkowa, ale zapomniana. Można powiedzieć, że był łódzkim celebrytą swoich czasów. Ze względu na swoją pracę na rzecz Łodzi był zapraszany na wiele uroczystości i rautów. Należał do najważniejszych postaci naszego miasta tamtego okresu - dodał prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi Cezary Pawlak.

Józef Wolczyński urodził się w 1890 roku. Był działaczem społecznym, spółdzielczym i samorządowym. Ukończył szkołę tkacką w Łodzi, pod koniec I wojny światowej został członkiem Rady Stanu Królestwa Polskiego. Był także krótko ministrem zdrowia publicznego, opieki społecznej i ochrony pracy (w 1918 roku), posłem i senatorem. W latach 30. ubiegłego wieku był dyrektorem naczelnym zakładów „I.K. Poznański”, a także m.in. prezesem Łódzkiego Klubu Sportowego. Był jednym z popularniejszych działaczy społecznych tamtych lat. Na początku II wojny światowej został aresztowany przez Gestapo. Odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w 1954 roku.

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt