Stefan Pogonowski, zapomniany bohater Bitwy Warszawskiej

Łódź przypomina jednego z największych bohaterów Bitwy Warszawskiej: łodzianina, kapitana Stefana Pogonowskiego. Został on bohaterem miesiąca sierpnia w ramach miejskiego projektu "12 Bohaterów na 12 Miesięcy Stulecia Niepodległości"

Zofia Jakubowicz, siostrzenica Stefana Pogonowskiego oraz wiceprezydent Krzysztof Piątkowski
6 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Kapitan Stefan Pogonowski był łodzianinem, dowódcą legendarnego już I Batalionu 28 Pułku Strzelców Kaniowskich. Uważany jest za jednego z najważniejszych bohaterów Bitwy Warszawskiej, dzięki natarciu, które przeprowadził w nocy z 14 na 15 sierpnia 1920 r. pod wsią Kąty Węgierskie. Batalion całkowicie zaskoczył siły bolszewickie, powodując panikę w ich szeregach i w rezultacie odwrót.  

Stefan Pogonowski zginął w tej potyczce, zmarł jednak w sławie bohatera. Generał Lucjan Żeligowski nazwał jego natarcie decydującym – tym, które odwróciło losy Bitwy Warszawskiej na polską stronę.

- Kapitan Stefan Pogonowski był w dwudziestoleciu międzywojennym uważany za jednego z największych polskich bohaterów, dziś natomiast pozostaje nieco zapomniany. Jestem szczególnie dumny, że dziś w Łodzi podejmujemy wspólnie nowe inicjatywy, mające przywrócić pamięć o tej niezwykłej postaci. – powiedział wiceprezydent Krzysztof Piątkowski podczas konferencji prasowej w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Najważniejszym gościem spotkania była p. Zofia Jakubowicz (r. 1935 ), siostrzenica Stefana Pogonowskiego. Pokazała unikatowy zbiór, nigdy dotąd nie prezentowanych zdjęć rodzinnych oraz medali, odznaczeń i  dokumentów, obrazujących karierę wojskową wuja. Były wśród nich także zdjęcia Stanisława Pogonowskiego, brata Stefana, równie zasłużonego na polu bitwy i podobnie jak brat, odznaczonego orderem Virtuti Militari.    

Stefan Pogonowski order Virtuti Militari otrzymał dwukrotnie. Drugi raz już pośmiertnie – generał Władysław Sikorski osobiście przypiął go do portretu kapitana. Medal wciąż pozostaje przypięty do portretowego wizerunku Pogonowskiego – dziś pokazanego również po raz pierwszy.

- Te pamiątki przetrwały lata wojny, ukrywane w piwnicach. Po 1945 r. postać wuja nie była przypominana, z jego nagrobka skuto w tajemniczych okolicznościach, w nocy, inskrypcję, iż był on bohaterem wojny polsko-rosyjskiej. Przez wiele lat nie rozmawialiśmy publicznie o jego zasługach, znało je tylko grono najbliższej rodziny i znajomych – wspominała pani Zofia.

Dziś symbolem zasług Stefana Pogonowskiego jest rzeźba husarza – symbolu wielkiej odwagi – zdobiąca jego nagrobek na Starym Cmentarzu w Łodzi. Bohater Bitwy Warszawskiej będzie miał jednak wkrótce prawdziwy pomnik w centrum Łodzi – dzięki publicznej zbiórce potrzebnych środków.

O projekcie budowy opowiadał Piotr Paduszyński, łódzki prawnik. Pomysłem zainteresował kilku znajomych i przyjaciół – wspólnie postanowili utworzyć Komitet Społeczny Budowy Pomnika kapitana Stefana Pogonowskiego. Pieniądze na budowę pomnika mają pochodzić ze zbiórki publicznej, o finansowe wsparcie projektu komitet zabiega przede wszystkim wśród łódzkich firm, łódzkiego biznesu, kupców.

Pomnik, na prośbę komitetu, zaprojektował Zbigniew Dudek, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Czarny kamienny obelisk, przecinający bryłę czerwonego granitu, symbolizuję szablę powstrzymującą sowieckie natarcie. Komitet ma już zgodę Rady Miejskiej w Łodzi na ulokowanie pomnika na nowym skwerze, u zbiegu ul. Pogonowskiego i Legionów.


Dzień ZE STEFANEM POGONOWSKIM 15/08/2018

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi zaprasza na Dzień ze Stefanem Pogonowskim – 15 sierpnia 2018 r. w siedzibie muzeum przy ul. Gdańskiej 13.

 Program:

10.00-15.00  Pokazy z Grupą Rekonstrukcji Historycznej Łódź 1914 r.

10.00-15.00  Stoisko warsztatowe z puzzlami do układania i mini zabawą "Odszukaj Artefakt"

13.00            Spotkanie z p. Zofią Jakubowicz, siostrzenicą kpt. S. Pogonowskiego,

                     która opowie o historii wuja i zaprezentuje rodzinne pamiątki

14.15            Spacer po Łodzi: „Śladami Stefana Pogonowskiego

Zbiórka pieniędzy na pomnik

Zbiórkę pieniędzy na pomnik prowadzi Społeczny Komitet Budowy Pomnika kPT. Stefana Pogonowskiego:

Piotr Paduszyński, Robert Dybalski, Tomasz Adamkiewicz,  Kazimierz Derczyński, Marek Krakós

numer konta: 89 1240 3073 1111 0010 7939 6713

Więcej informacji: www.kapitan-pogonowski.pl; mail: kontakt@kapitan-pogonowski.pl, tel. 42 639 51 57

12 BOHATERÓW NA 12 MIESIĘCY STULECIA NIEPODLEGŁOŚCI

Akcja "12 Bohaterów na 12 Miesięcy Stulecia Niepodległości" jest miejskim projektem z okazji 100-rocznicy odzyskania niepodległości.

Co miesiąc Miasto przypomina sylwetkę jednego łodzianina, którzy poświęcił swoje życie idei wolności Polski lub pracował na wielkość naszego miasta.

Od początku roku uczciliśmy już w ten sposób Edmunda Orlika (styczeń), Marię Piotrowiczową (luty), Aleksego Rżewskiego (marzec), Jana Karskiego (kwiecień), Rajmunda Rembielińskiego (maj), Jerzego Szletyńskiego (czerwiec) i Leopolda Skulskiego (lipiec).

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt