Stefan Rogowicz. Wizjoner zielonej Łodzi i pomysłodawca parku na Zdrowiu

Czy można sobie wyobrazić Łódź bez Zdrowia, Lasu Łagiewnickiego czy prawie 40 parków w różnych częściach miasta - naszych zielonych płuc? W znacznej części zawdzięczamy je Stefanowi Rogowiczowi, naczelnikowi Wydziału Plantacji Miejskich w Łodzi w latach 1929-46.

ŁÓDŹ.PL
4 zdjęcia
ŁÓDŹ.PL
ŁÓDŹ.PL
ŁÓDŹ.PL
ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Najcenniejszymi terenami zieleni w Łodzi są parki miejskie. Większość z nich powstała w końcu XIX w. i w pierwszym trzydziestoleciu XX wieku na terenach leśnych, a także fragmentach dawnej puszczy łódzkiej oraz wokół siedzib fabrykanckich. Do ich budowy sprowadzano rośliny z najlepszych szkółek, co przyczyniło się do powstania cennych kolekcji dendrologicznych. Były one projektowane przez wybitnych polskich planistów zieleni, takich jak Teodor Chrząński, Edward Ciszkiewicz i wspomniany Stefan Rogowicz, który pochodził z Warszawy, ale  swoją karierę zawodową związał z naszym miastem.

Ekspert z wyobraźnią

Rogowicz, który w tym roku obchodziłby 130.urodziny, to postać niezwykle oryginalna i barwna. Prawdziwy fachowiec, choć bez naukowych tytułów. Jako naczelnik Wydziału Plantacji Miejskich obronił las w Łagiewnikach przed sprzedażą, dokonał renowacji wielu zabytkowych parków, m.in. Źródliska, parku Sienkiewicza, Staszica i 3 Maja oraz założył kilka nowych, w tym np. park ZUS w rejonie ul. Sanockiej i Bednarskiej. Największym jego dziełem jest jednak park na Zdrowiu, czyli park im. J. Piłsudskiego (nazywany dawniej również Parkiem Ludowym). Za jego projekt łódzki planista otrzymał prestiżową nagrodę na Krajowej Wystawie Ogrodniczej w Poznaniu w 1928 roku.

Pomnik Czynu Rewolucyjnego w parku na Zdrowiu

Zielone centrum Łodzi

Kompleks na Zdrowiu to największy w Łodzi i jeden z największych parków w Europie. Pierwsza koncepcja zagospodarowania tego terenu pochodzi z początku XX wieku. Park powstawał w latach 1919-1939 według projektu Edwarda Ciszkiewicza z elementami planu braci Zajkowskich, ale  ostateczną wersję planu ustalił w 1931 roku Stefan Rogowicz. Park został zaprojektowany jako kompleks leśno-wypoczynkowy z terenami sportowymi, ogrodem jordanowskim, lunaparkiem i terenami wystawowymi. W skład parku miały wchodzić także ogród zoologiczny i ogród botaniczny (zrealizowany w latach 60. XX wieku). Część parku stanowi pozostałość dawnej puszczy łódzkiej i podlega ścisłej ochronie jako rezerwat przyrody Polesie Konstantynowskie.

Panorama parku im. ks. J. Poniatowskiego w Łodzi

Dziedzictwo i pamięć o zielonym architekcie

Z okazji 130. rocznicy urodzin i 75. rocznicy śmierci wybitnego architekta ogrodnictwa, rok 2021 ogłoszony został Społecznym Rokiem Stefana Rogowicza. Pamięć znakomitego planisty i projektanta zieleni upamiętnia kamień z tablicą, który znajduje się w parku im. Piłsudskiego. Ma również Stefan Rogowicz swoją ulicę na Olechowie, a jego nagrobek, który znajduje się w części katolickiej Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej zostanie odnowiony w tym roku dzięki dotacji miejskiej.

Kompleks uzdrowiskowy Łagiewniki w Łodzi

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt