Strajk nauczycieli trwa, a w piątek koniec roku szkolnego dla maturzystów. Co z egzaminami dojrzałości?

W żadnym z łódzkich liceów nie odbyła się rada pedagogiczna dająca maturzystom przepustkę do egzaminu. Dyrektorzy liceów oraz pozostałych szkół ponadgimnazjalnych będą zwoływać posiedzenia rad w czwartek i w piątek, ale nie wiadomo czy na spotkaniu zjawi się wymagana prawem liczba nauczycieli.

fot. Monika Pawlak / UMŁ
2 zdjęcia
fot. Monika Pawlak / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Klasyfikację maturzystów, ale przed rozpoczęciem protestu nauczycieli, przeprowadzili nauczyciele w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 10, Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego, Zespole Szkół Budowlano-Technicznych oraz Zespół Szkół Samochodowych przy ul. Kilara.

- Brak klasyfikacji oznacza, że nie będzie matur, ale mamy jeszcze trochę czasu, dlatego poprosiłem dyrektorów szkół by zwoływali rady dziś, jutro i w piątek. Być może nauczyciele wezmą w nich udział i egzaminy będzie można przeprowadzić - powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi, dodając: - Chcę jednak podkreślić, że o tym, że matury odbędą się bez przeszkód nie decyduje samorząd czy dyrektor szkoły, a rząd. Nauczycielski strajk jest odpowiedzią tej grupy zawodowej na politykę rządu, dlatego cały czas liczę, że premier zachowa się odpowiedzialnie i jedną decyzją zakończy ten protest.

Brak klasyfikacji to ważny, a nie jedyny problem z jakimi zmagają się dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych. Przy założeniu, ze jednak uda się sklasyfikować uczniów przeprowadzenie egzaminów może okazać się bardzo trudne z uwagi na brak odpowiedniej liczby nauczycieli mogących zasiadać w komisjach.

- Oczywiście pracownicy wydziału edukacji zadeklarowali pomoc w kompletowaniu komisji, jak to było w przypadku egzaminów gimnazjalnych czy ósmoklasistów, ale tutaj potrzeba znacznie więcej nauczycieli z konkretnymi kwalifikacjami - dodał wiceprezydent Trela.

O ile do nadzoru egzaminów pisemnych można skierować nauczycieli niekoniecznie przedmiotu kierunkowego o tyle w komisjach na egzaminy ustne muszą zasiadać pedagodzy posiadający nie tylko uprawnienia, ale i wiedzę oraz praktykę. Trudno sobie wyobrazić by znajomość języka angielskiego sprawdzał nauczyciel fizyki, a z historii przepytywał maturzystów nauczyciel na przykład biologii.

Dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych mają wysłać do wydziału edukacji dokładne dane dotyczące liczby nauczycieli, których potrzebują, aby mieć pełne komisje egzaminacyjne. Nie można wykluczyć sytuacji, że nie we wszystkich szkołach matura zostanie przeprowadzona w terminie. A pierwszy egzamin pisemny jest zaplanowany już 6 maja.

Rozpoczęty 8 kwietnia strajk nauczycieli w łódzkich placówkach trwa, nadal biorą w nim udział: 122 przedszkola, 90 szkół podstawowych, 31 gimnazjów oraz 46 szkół ponadgimnazjalnych. 

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt