W minionym roku szkolnym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wypłacił stypendia ponad 3 tysiącom uczniów. - Liczba uczniów korzystających ze stypendiów w minionym roku była znacząco niższa niż jeszcze rok czy dwa lata temu, co cieszy, ponieważ oznacza, że sytuacja ekonomiczna wielu rodzin się poprawia - powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi.
Aby otrzymać stypendium szkolne trzeba spełnić jeden warunek: dochód na osobę w rodzinie nie może być wyższy niż 514 zł, kwota ta wynika z ustawy o pomocy społecznej. Pomoc jaką otrzymują rodziny w ramach programu 500+ nie jest wliczana do dochodu, a więc nie uniemożliwia skorzystania ze stypendium. - Pieniądze otrzymane w ramach stypendium można przeznaczyć na zakup podręczników, zeszytów czy innych niezbędnych pomocy szkolnych, ale także na sfinansowanie kursu języka obcego, zajęć sportowych, artystycznych czy przeznaczyć na sfinansowanie kosztów szkolnej wycieczki - tłumaczy Piotr Rydzewski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. – Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mogą też wydać stypendium na sfinansowanie kosztów kształcenia poza miejscem zamieszkania.
Zasiłek szkolny jest formą pomocy dla uczniów, którzy ucierpieli w wyniku zdarzenia losowego np. pożaru, długotrwałej choroby rodzica, śmierci jednego z rodziców bądź opiekunów. Wniosek o przyznanie takiego wsparcia można składać przez cały rok szkolny, ale nie później niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia losowego. Tutaj progi dochodowe nie obowiązują, pomoc jest jednorazowa i nie wyższa niż 620 zł. W 2016 roku 709 uczniów skorzystało z taj formy wsparcia.