Nagrodzone przedsięwzięcia wyłonione zostały w drodze konkursu przez jury złożone z niezależnych ekspertów i dotyczą różnorodnych dziedzin aktywności twórców. Ta forma wsparcia oryginalnych pomysłów i idei cieszy się coraz większym zainteresowaniem – do tegorocznej, ósmej edycji stypendialnej zgłoszono blisko 30 prac.
Program skierowany jest do osób zajmujących się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem i animacją kultury. O stypendium mogą ubiegać się osoby prowadzące działalność twórczą na terenie Łodzi, które nie przekroczyły 35 roku życia. Stypendia dedykowane są szczególnie młodym osobom, tworzącym w Łodzi, które chcą się rozwijać i swoją karierę wiążą z naszym miastem.
Stypendyści
Marcel Baliński - Muzyka
Muzyka, którą komponuje Marcel Baliński, jej źródło, znajduje się na łódzkich podwórkach przesiąkniętych eklektyzmem, znanych mu z lat dziecięcych, z perspektywy piaskownicy i dachów kamienic. W ramach stypendium muzyk zrealizuje dwa koncerty na łódzkich osiedlach w dzielnicach Śródmieście i Polesie. Projekt ma na celu aktywizację społeczności lokalnych, dotarcie do nich z autorskimi kompozycjami jazzowymi oraz promowanie nieznanych i niepopularnych miejsc w Łodzi.
Wojciech Bryndel - Sztuki wizualne
W ramach stypendium Wojciech Bryndel zrealizuje projekt fotograficzny nawiązujący do stylistyki czarnego kina. „Łódź Noir”, czyli dziesięciu popularnych łodzian pokazanych w stylistyce kina noir w charakterystycznych dla miasta miejscach. Projekt jest odwołaniem do korzeni Łodzi jako miasta filmowego oraz rodzimych produkcji inspirujących się kinem noir.
Paweł Grala - Taniec
Projekt stypendialny obejmuje stworzenie autorskiego spektaklu tanecznego o roboczym tytule "o niewidomej, która odzyskała wzrok" w reżyserii stypendysty. Będzie to solowy spektakl, w którym wystąpi tancerka Joanna Jaworska-Maciasze. Celem jest ukazanie podróży do wnętrza siebie.
Julia Jakubowska - Teatr
Julia Jakubowska na podstawie m.in. "Dramatów Księżniczek" (E. Jelinek), "Biegnącej z Wilkami" (C. Pinokla Estess), "Alei Włókniarek" (M. Madejska) oraz w oparciu o baśnie i legendy słowiańskie, postaci kinowe i telewizyjne oraz osobiste historie łódzkich artystek przygotuje scenariusz teatralny i zrealizuje spektakl oraz opracuje plan warsztatów. Projekt stanowi refleksję nad rolą kobiet i sposobem ich przedstawiania najbardziej znanych narracjach.
Michał Jankowski - Film
Celem projektu jest realizacja filmu dokumentalnego o łódzkiej scenie muzyki elektronicznej. Film będzie pokazywał unikatowość łódzkiej sceny na tle kraju, stanowił ilustrację zjawisk, które kształtowały kulturę i historię miasta. Ma też zaprezentować Łódź na tle intensywnie rozwijającej się obecnie kultury tworzenia i słuchania muzyki elektronicznej w Polsce i na świecie.
Sara Kozłowska - Taniec
Projekt Sary Kozłowskiej zakłada stworzenie profesjonalnego spektaklu Teatru Tańca bazującego na technikach wykorzystywanych w tańcu współczesnym oraz animal movement, a także przeprowadzenie warsztatów ruchowych prowadzonych przez artystów biorących udział w spektaklu, w których udział będą mogli wziąć mieszkańcy Łodzi i okolic. Spektakl będzie kolejnym poziomem pracy z grupą kursantów ze szkoły tańca Dance Spot 66 w Łodzi. Głównym tematem spektaklu jest istota obecności.
Aleksandra Łaba - Taniec
Założeniem projektu Aleksandry Łaby jest realizacja spektaklu, duetu ruchowego
„ I ” ( „Ja”), w którym będzie ona pełniła funkcję choreografki i jednej z tancerek. Celem jest także stworzenie i poprowadzenie warsztatu ruchowego bazującego na technice tańca współczesnego oraz improwizacji. „ I " to duet - spektakl dla którego inspiracją jest człowiek. Punktem wyjścia będzie zadanie sobie pytań: Czy człowiek to tylko ciało? Czy idąc za myśleniem Arystotelesa to jedność duszy i ciała? Czy jest jakaś zależność między duchowością a fizycznością?
Marta Madejska - Literatura
Autorka zadaje pytanie, na które odpowiedź może być zaskakująca – czy włókniarki i piłka nożna łączyły się kiedyś bezpośrednio? Oczywiście, że tak! Marta Madejska za sprawą projektu stypendialnego chce odzyskać fragment naszej łódzkiej historii. W wyniku projektu stypendialnego powstanie literacki reportaż na temat historii kobiet w łódzkiej piłce nożnej, mikro-reportaż wideo, zorganizowany zostanie również mecz towarzyski dla ochotników i ochotniczek.
Barbara Olejarczyk - Animacja kultury / sztuki wizualne
Projekt Barbary Olejarczyk Krzyżówka to społeczno-kulturalna inicjatywa, która powstała w celu promocji Starego Rynku w Łodzi poprzez organizowanie wydarzeń kulturalnych, spotkań i wymian doświadczeń wśród mieszkańców Starego Miasta i pozostałych Łodzian.
Dominika Przech - Muzyka
Celem projektu jest nagranie debiutanckiej płyty z polskimi utworami XX wieku na skrzypce i fortepian (zawierającej m.in. Dzieło Pawła Kleckiego urodzonego w Łodzi kompozytora).
Anna Raczkowska - Edukacja kulturalna
Projekt służy upowszechnieniu wiedzy o tradycji i metodzie stemplowania tkanin i papieru klockami drzeworytniczymi. Obecnie wiedza o tym rzemiośle ogranicza się do starych opracowań i archiwów, projekt zakłada odnowienie pamięci o tym rzemiośle i jego obecności w regionie poprzez dokumentację obiektów z kolekcji Centralnego Muzeum Włókiennictwa, wykonanie stempli na postawie zbiorów archiwalnych i przeprowadzenie warsztatów stemplowania tkanin dla mieszkańców Łodzi.
Aleksandra Sarna - Sztuki wizualne
Aleksandra Sarna w ramach stypendium realizować będzie projekt intermedialny, dla którego punktem wyjścia są badania artystyczne nad możliwościami środowisk wirtualno-materialnych, jako przestrzeni dla nowych myśli i estetyk, wyłaniających się w przestrzeni między technologią, kulturą, a człowiekiem. Efektem będzie instalacja performatywno-dźwiękowa Poligon Doświadczalny.