Supermikroskop z Bionanoparku pozwala zajrzeć w głąb komórki [ZDJĘCIA]

W laboratorium biotechnologicznym w Bionanoparku znajduje unikalny mikroskop z modułem CARS. To jedyne takie urządzenie w Polsce i jedno z czterech w Europie.

fot. ŁÓDŹ.PL
Mikroskop, który znajduje się w Bionanoparku, to jedyne takie urządzenie w Polsce i jedno z czterech w Europie
6 zdjęć
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

W tradycyjnych mikroskopach konfokalnych, żeby zobaczyć, co dzieje się w tkankach, używa się fluorescencyjnych substancji chemicznych wybarwiających komórki. Ale w mikroskopie z modułem CARS uzyskuje się trójwymiarowy obraz dzięki użyciu światła lasera dwufotonowego. Taki sprzęt jako jedyny w Polsce ma łódzki Bionanopark.

– Mikroskop posiada laser emitujący światło z zakresu bliskiej podczerwieni, które wchodzi w interakcję z wibrującymi cząsteczkami w próbce, co powoduje zmianę ich energii i emisję sygnału CARS. Sygnał ten jest wykorzystywany do wizualizacji różnych frakcji cząsteczek w preparacie, dzięki temu możemy badać morfologię próbki, jak i analizować jej skład jakościowy – tłumaczy mgr inż. Joanna Strzelczyk z Bionanoparku.

Dzięki modułowi możliwa jest obserwacja próbki w stanie naturalnym, bez dodatkowego barwienia czy utrwalania, a więc bez wpływania na nią chemicznie. Urządzenie pozwala uzyskać bardzo dokładne obrazy. Dzięki nowemu modułowi można też sprawdzić, jak różne tkanki reagują na składniki lekarstw, kosmetyków lub żywności. 

Technika obrazowania CARS może mieć zastosowanie w takich dziedzinach nauki jak onkologia, neurologia, dermatologia, technologia żywności, badania chorób cywilizacyjnych, np. otyłości, cukrzycy, chorób układu krążenia. Z mikroskopu oprócz naukowców, lekarzy i farmaceutów mogą korzystać producenci żywności i kosmetyków. 

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt