Światowy Dzień Pszczół. W Łodzi aż się od nich roi, bo już mamy hektar łąk kwietnych, a powstają kolejne

Uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 176 w Łodzi i Przedszkola „Radosny Rozwój” wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Łodzi świętowali przypadający na 20 maja Światowy Dzień Pszczół. Na terenie sortowni odpadów przy ul. Zamiejskiej 1 stworzono specjalną łąkę kwietną, a także domki dla pszczół.

6 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

W ramach warsztatów upcyklingowych dzieci wykonwały prace plastyczne oraz uczestniczyły w zabawach z wykorzystaniem zdjęć miododajnych roślin. Odbyła się także prelekcja na temat pożyteczności pszczół. Uczestnicy warsztatów przeszli też do siania łąki kwietnej oraz rozwiesili domki dla pszczół.

Celem corocznych obchodów Światowego Dnia Pszczół jest podkreślenie ich znaczenia w ekosystemie oraz ich ogromnej roli w pozyskiwaniu żywności. Populacje pszczół na całym świecie niebezpiecznie maleją. Zmiany klimatyczne i urbanizacje terenów powodują, że coraz trudniej zdobyć im pożywienie.

I między innymi dlatego w Łodzi mamy już hektar łąk kwietnych. To zarówno inicjatywy miejskie, inwestycje w ramach Budżetu Obywatelskiego, jak i pomysły prywatnych firm czy fundacji. Mają od zaledwie kilkudziesięciu do aż kilku tysięcy metrów kwadratowych, ale każda z nich w sezonie wiosenno-letnim podobnie zachwyca oglądających. Łąki są też niezwykle pożyteczne dla ekosystemu dzięki różnorodności gatunków roślin i z powodu owadów, które korzystają z tamtejszej flory. 

Łąki kwietne to już ponad 20 pięknych zakątków w wielu punktach miasta. Można znaleźć je w praktycznie każdej łódzkiej dzielnicy. Są między innymi w Parku Podolskim, na zieleńcu przy Akademii Sztuk Pięknych, w okolicy skrzyżowania ulic Perla i Barona, przy Rondzie Solidarności (od strony Infosysu), czy w Pasażu im. Abramowskiego (jeden z kilku tego rodzaju projektów Budżetu Obywatelskiego).  Kolejna z nich powstała właśnie na terenie sortowni odpadów MPO przy ul. Zamiejskiej 1.

Ponadto, na dachach łódzkich instytucji od lat pojawiają się ule. Niedawno stanęły one na budynku Akademii Sztuk Pięknych, a stałe pasieki są już w EC1, na niektórych siedzibach Uniwersytetu Łódzkiego, Bionanoparku czy dachach prywatnych firm.

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt