Stado żyraf w Łodzi powiększyło się na początku czerwca. Do dwóch samic: 12-letniej Liry i 9-letniej Uzuri przyjechał 10-letni samiec Kito. Cała trójka świetnie się ze sobą dogaduje i zachęca do wspólnego celebrowania Światowego Dnia Żyrafy, który przypada 21 czerwca.
Inicjatorem tego święta jest Fundacja Ochrony Żyraf (Giraffe Conservation Foundation). Jego celem jest zwrócenie uwagi na obecną sytuację tego gatunku w Afryce. Liczebność żyraf gwałtownie spada. Na wolności żyje coraz mniej osobników. Nieprzypadkowo święto tych sympatycznych zwierząt jest obchodzone 21 czerwca. To najdłuższy dzień w roku – nawiązanie do charakterystycznej, długiej szyi żyraf.
Żyrafy Rothschilda – wyjątkowy gatunek w Orientarium w Łodzi
W Łodzi mieszkają żyrafy Rothschilda, zwane również ugandyjskimi lub baringo. To najwyższy podgatunek wśród obecnie żyjących ssaków lądowych. Mają nieregularne plamy, które z wiekiem ciemnieją. W ten sposób można łatwo odróżnić młode osobniki od dorosłych. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest także pięć niewielkich rogów na czubku głowy oraz białe nogi, pozbawione plam, od kolan w dół.
Liczebność gatunku szacuje się na około dwa tys. osobników. Dorosłe żyrafy dorastają nawet do 6 metrów. Samce są zazwyczaj wyższe od samic. Tak jest również w przypadku Kito, który niedawno dołączył do grona podopiecznych Zoo w Łodzi. Samiec jest wyższy i znacznie cięższy od swoich towarzyszek.
Nieoceniona misja ogrodów zoologicznych
Ogrody zoologiczne na całym świecie pełnią bardzo ważną rolę, zwłaszcza obecnie, gdy środowisko naturalne jest tak dewastowane przez człowieka.
– Podstawową misją ogrodów zoologicznych jest ochrona ginących gatunków, edukacja oraz wspieranie puli genetycznej dzikich zwierząt, które są zagrożone wyginięciem w naturalnym środowisku. Rola ogrodów, w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, diametralnie się zmieniła. Z roli głównie pokazowej przekształcamy się w ośrodki, które faktycznie wspierają ochronę ginących gatunków. Chcemy uświadomić wszystkim, że nasze codzienne wybory wpływają na los zwierząt na całym świecie. Każdy gatunek jest dla nas ważny, na co dzień i od święta – podkreśla Michał Gołędowski, edukator Orientarium w Łodzi.
Orientarium w Łodzi czynne jest codziennie, w godzinach od 9:00 do 19:00. Kasy otwarte są godzinę krócej.