Święto 1. Maja ponad 100 lat temu. Jak je obchodzono na początku XX wieku?

Manifestacje organizowane przy okazji obchodów 1 i 3 Maja mają w Łodzi długą tradycję. Te pierwsze, związane ze Świętem Pracy, mobilizowały zwykle łódzkich robotników do wystąpień w obronie praw pracowniczych, a trzeciomajowe pochody wskrzeszały w trudnych czasach ducha patriotyzmu. Z bogatej historii naszego miasta, warto przypomnieć choćby dwa majowe wydarzenia - z 1905 i 1916 roku.

mat. arch.
Robotnicy tkalni Tivoli K. Scheiblera przy ul. Kątnej (współczesna ul. Wróblewskiego) z pocz. XX wieku
5 zdjęć
mat. arch.
mat. arch.
mat. arch.
mat. arch.
mat. arch.
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Pracy i chleba!

Na początku XX w. Łódź była największym ośrodkiem przemysłu włókienniczego w Królestwie Polskim, stanowiącym część imperium rosyjskiego. Narastający kryzys gospodarczy sprawił jednak, że „ziemia obiecana” zamieniła się w ziemię nędzy i beznadziei dla dziesiątków tysięcy robotników, którzy pracując codziennie 11,5 godziny zarabiali od 3 do 5 rubli tygodniowo, kobiety do 3 rubli, a młodociani do półtora.

Za mieszkanie jednoizbowe bez kuchni i wygód na peryferiach miasta żądano od 30 do 60 rubli rocznie, a w śródmieściu dwa razy tyle. Robotnicy wynajmowali przeważnie jeden pokój w suterenie lub na poddaszu za 1 rubel tygodniowo. Tyle samo wynosiła opłata za mieszkanie w domach familijnych. 5-osobowa rodzina robotnicza wydawała na żywność, opał i naftę 4-5 rubli tygodniowo, więc było to życie na granicy minimum.

Masowe akcje protestacyjne przyniosły na początku 1905 roku pewne ustępstwa ze strony fabrykantów, ale 1 maja 1905 roku wybuchł w Łodzi strajk polityczny – PPS żądała wolnej Polski, a SDKPiL republiki, samorządu krajowego i 8-godzinnego dnia pracy. Podczas demonstracji doszło do starć z policją i wojskiem, podczas których zabito 8 osób, a kilkadziesiąt zraniono. Po tych wydarzeniach w Łodzi normą stały się strajki, manifestacje uliczne i starcia. Była to również iskra zapalna do walk rewolucyjnych w 1905 r. w Łodzi, zwanych powstaniem czerwcowym.

Witaj, majowa jutrzenko…

Dekadę później sytuacja w pogrążonej w wojennym chaosie Łodzi była chyba jeszcze gorsza. Zaraz po rozpoczęciu działań wojennych w 1914 roku, wiele zakładów przemysłowych zostało unieruchomionych, a zarobków nie wypłacono. Fabryki zostały ograbione przez Niemców z maszyn i surowców. Od września 1914 do maja 1915 roku liczba osób pozbawionych pracy i środków do życia zwiększyła się ze 135 do 250 tysięcy. Bezrobociu towarzyszyły brak żywności, opału i drożyzna. W latach I wojny światowej cena ziemniaków i mięsa wzrosła 13-krotnie, cukru – 14, chleba razowego – 16, mąki pszennej – 25, a mydła 43-krotnie. Pojawił się głód, a przy braku środków higienicznych szerzyły się choroby. 

Niepowodzenia na froncie zmuszały okupanta do szukania kompromisu. Próbnym posunięciem było udzielenie przez władze niemieckie w 1916 r. w Łodzi zezwolenia na obchody 125. rocznicy Konstytucji 3 maja. Miasto natychmiast zostało ozdobione flagami narodowymi i białymi orłami.

Uroczystości rozpoczęły się rano nabożeństwami w języku polskim w świątyniach wszystkich wyznań, w czasie których śpiewano: Boże coś Polskę i Jeszcze Polska nie zginęła. Po mszach wyznaczona była zbiórka na Targowym Rynku (plac Dąbrowskiego). Hasło do ogromnego 50-tysięcznego pochodu podał sygnał, grany przez trębaczy strażackich. Pochód ruszył ul. Nowo-Targową (Sterlinga), Średnią (Pomorską), Piotrkowską do kościoła św. Stanisława Kostki (dziś archikatedra). Przemarsz był imponujący – gdy czoło dochodziło do świątyni, końcowa kolumna podążała jeszcze ul. Średnią (Pomorska). Wieczorem w teatrach odbyły się uroczyste przedstawienia, a znakiem nowej polityki okupanta wobec Łodzi było rozpisanie wyborów do samorządu miejskiego pod koniec 1916 r. Powiało wolnością, na którą trzeba było jeszcze poczekać dwa lata…

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt