Święto AK

W rocznicę święta AK (przemianowane Związku Walki Zbrojnej na AK) wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek i przewodniczy Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem Armii Krajowej na placu gen. Józefa Hallera.

Powstańcy warszawscy z oddziałów harcerskich AK
5 zdjęć
foto Andrzej Janecki
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

- Weterani Armii Krajowej nadal są wśród nas, co niezwykle cieszy. Czyny bohaterskie powinny być dokonane, ale i zapamiętane. Służą temu takie święta jak dzisiejsze i takie miejsce jak to na pl. Hallera.  Są symbolem dla młodego pokolenia, które dzięki temu staje się nośnikiem pamięci – mówi wiceprezydent Adam Wieczorek.

Armia Krajowa to narodowy symbol walki o niepodległość Polski, znak niezłomności, bohaterstwa, determinacji, ofiary życia i poświęcenia, ale także niezwykłej sprawności organizacyjnej Polskiego Państwa Podziemnego podczas II wojny światowej. Była największą podziemną armią okupowanej Europy. Jej liczebność ocenia się na 380 tys. oficerów i żołnierzy. Walkę z okupantem niemieckim toczono każdego dnia i w różnych formach od małego sabotażu do intensywnych walk oddziałów partyzanckich. Zdaniem historyków największe sukcesy, na skalę światową Armia Krajowa odniosła w walce wywiadowczej. Przekazano do Anglii 150 tys. meldunków wywiadowczych, z czego 60 proc. miało znaczenie dla prowadzenia działań wojennych.   Łódź była jednym centrów działalności wywiadowczej AK podczas całej II wojny światowej. Tutaj działała Halina Szwarc-Kłąb, agentka, która niezwykle skutecznie wskazywała cele bombardowań alianckich w niemieckich portach Morza Północnego, czy też zdobywała informacje o startach i liczebności bojowej wielkich jednostek niemieckich na froncie wschodnim. (A.J)

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt