Święto Wojska Polskiego w Łodzi

Uroczystą mszą świętą celebrowaną przez biskupa Marka Marczaka w łódzkiej Bazylice Archikatedralnej rozpoczęły się obchody Święta Wojska Polskiego w Łodzi. Następnie odczytano apel pamięci i złożono kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Minutą ciszy uczczono też pamięć dwóch łódzkich harcerek, które zginęły w ubiegły piątek w Szuszku.

fot. Andrzej Janecki / UMŁ
Defilada pododdziału WP
5 zdjęć
fot. Andrzej Janecki / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione na pamiątkę rozgrywającej się w sierpniu 1920 roku Bitwy Warszawskiej. Przełomowy bój pod Radzyminem odbył się 15 sierpnia. Wojska polskie powstrzymały tam natarcie Armii Czerwonej i przejęły inicjatywę na polu walki. Dzień później wyprowadzone zostało kontruderzenie z nad rzeki Wieprz, które zadecydowało o polskim zwycięstwie w tej wojnie.

Łódzcy bohaterowie Bitwy Warszawskiej

  • Ks. Ignacy Skorupka wikariusz parafii Przemienienia Pańskiego w Łodzi poległ pod Ossowem. Stał się symbolem oporu wojsk polskich i woli zwycięstwa.
  • Porucznik Stefan Pogonowski, łodzianin, poległ 15 sierpnia 1920 roku w Zamostkach Wólczyńskich pod Radzyminem, w czasie Bitwy Warszawskiej, prowadząc do ataku I batalion 28 Pułku Strzelców Kaniowskich. Jego inicjatywa i umiejętności dowodzenia powstrzymały pierwszą fazę ataku Rosjan na Warszawę i odwróciły losy bitwy. Został on pochowany na Starym Cmentarzu. Na jego grobie znajduje się charakterystyczna figura husarza.
  • Podpułkownik Jan Kowalewski, urodzony w Łodzi, mieszkał przy Piotrkowskiej 132. Na przełomie sierpnia i września 1919 r. Kowalewski złamał szyfry Armii Czerwonej, umożliwiające odczytanie korespondencji bolszewickiej. Rezultaty jego pracy miały decydujący wpływ na decyzje Józefa Piłsudskiego i przyczyniły się walnie do zwycięstwa.

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt