Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione na pamiątkę rozgrywającej się w sierpniu 1920 roku Bitwy Warszawskiej. Przełomowy bój pod Radzyminem odbył się 15 sierpnia. Wojska polskie powstrzymały tam natarcie Armii Czerwonej i przejęły inicjatywę na polu walki. Dzień później wyprowadzone zostało kontruderzenie z nad rzeki Wieprz, które zadecydowało o polskim zwycięstwie w tej wojnie.
Łódzcy bohaterowie Bitwy Warszawskiej
- Ks. Ignacy Skorupka wikariusz parafii Przemienienia Pańskiego w Łodzi poległ pod Ossowem. Stał się symbolem oporu wojsk polskich i woli zwycięstwa.
- Porucznik Stefan Pogonowski, łodzianin, poległ 15 sierpnia 1920 roku w Zamostkach Wólczyńskich pod Radzyminem, w czasie Bitwy Warszawskiej, prowadząc do ataku I batalion 28 Pułku Strzelców Kaniowskich. Jego inicjatywa i umiejętności dowodzenia powstrzymały pierwszą fazę ataku Rosjan na Warszawę i odwróciły losy bitwy. Został on pochowany na Starym Cmentarzu. Na jego grobie znajduje się charakterystyczna figura husarza.
- Podpułkownik Jan Kowalewski, urodzony w Łodzi, mieszkał przy Piotrkowskiej 132. Na przełomie sierpnia i września 1919 r. Kowalewski złamał szyfry Armii Czerwonej, umożliwiające odczytanie korespondencji bolszewickiej. Rezultaty jego pracy miały decydujący wpływ na decyzje Józefa Piłsudskiego i przyczyniły się walnie do zwycięstwa.