Świętujemy Międzynarodowy Dzień Teatru

Z okazji przypadającego 27 marca Międzynarodowego Dnia Teatru przedstawiciele władz miasta i województwa oraz scen łódzkich zebrali się tradycyjnie już przy pomniku Leona Schillera.

fot. UMŁ
Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru w Łodzi
6 zdjęć
fot. UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Dzień Teatru ustanowiono w 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku. Od tego czasu Dzień Teatru obchodzony jest rokrocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.

Co roku z okazji tego święta do wszystkich krajów rozsyłana jest wiadomość-orędzie, tłumaczona na ponad  20 języków, od wybitnego człowieka teatru zawierająca jego osobiste przemyślenia na temat kondycji i roli światowego teatru. Pierwszą taką wiadomość wysłał w 1962 roku Jean Cocteau. Od tego czasu co roku, Międzynarodowy Instytut Teatralny zleca napisanie orędzia innemu wybitnemu artyście teatralnemu.

 W 2019 roku swoimi przemyśleniami na temat teatru i jego roli podzielił się Carlos CELDRÁN, który napisał, m.in. że robić teatr znaczy „ żyć chwilami czystej, ulotnej prawdy; wiedzieć, że to, co mówimy i robimy, tam w świetle sceny, jest prawdziwe i odzwierciedla to, co najgłębsze i najbardziej w nas osobiste. Mój kraj teatralny, mój i moich aktorów, to kraj utkany z tych momentów, w których zostawiamy maski, retorykę, strach bycia kim jesteśmy i podajemy sobie ręce w ciemności. (…) Mistrzowie teatru to wiedzą, żadne uznanie nie ma znaczenia wobec pewności, że u podstaw naszej pracy leży tworzenie momentów prawdy, wieloznaczności, siły, wolności w czymś najbardziej nietrwałym". Jego słowa na uroczystości w Pasażu Schillera odczytał aktor Bogumił Antczak. Wiceprezydent miasta Krzysztof Piątkowski przypomniał, że rok 2019 jest dla teatru w Łodzi rokiem ważnych jubileuszy: 70-lecia istnienia Teatru Nowego oraz Teatru Arlekin, 25.lecia Festiwalu Sztuk Przyjemnych  i Nieprzyjemnych, 10. edycji akcji Dotknij Teatru, a przewodniczący Rady Miejskiej podkreślił wagę teatru w życiu mieszkańców. Życzenia ludziom scen łódzkich złożyli także przedstawiciele władz województwa, ZASP oraz prowadzący uroczystość prezes TPŁ, Ryszard Bonisławski. Dzieje scen łódzkich i ich rolę w rozwoju miasta przypomniała prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem Leona Schillera.  

 Wieczorem odbędą się dwie premiery teatralne – spektaklu „Włókniarki” w Teatrze Arlekin w ramach rozpoczynającej się  dziesiątej już akcji Dotknij Teatru oraz premiera przedstawienia „Utracona cześć Barbary Radziwiłówny" w Teatrze Nowym, gdzie dodatkowo odbędzie się uroczystość wręczenia Srebrnego Pierścienia dla najlepszej łódzkiej aktorki lub najlepszego łódzkiego aktora 2018 roku.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt