Dzień Teatru ustanowiono w 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku. Od tego czasu Dzień Teatru obchodzony jest rokrocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.
Co roku z okazji tego święta do wszystkich krajów rozsyłana jest wiadomość-orędzie, tłumaczona na ponad 20 języków, od wybitnego człowieka teatru zawierająca jego osobiste przemyślenia na temat kondycji i roli światowego teatru. Pierwszą taką wiadomość wysłał w 1962 roku Jean Cocteau. Od tego czasu co roku, Międzynarodowy Instytut Teatralny zleca napisanie orędzia innemu wybitnemu artyście teatralnemu.
W 2019 roku swoimi przemyśleniami na temat teatru i jego roli podzielił się Carlos CELDRÁN, który napisał, m.in. że robić teatr znaczy „ żyć chwilami czystej, ulotnej prawdy; wiedzieć, że to, co mówimy i robimy, tam w świetle sceny, jest prawdziwe i odzwierciedla to, co najgłębsze i najbardziej w nas osobiste. Mój kraj teatralny, mój i moich aktorów, to kraj utkany z tych momentów, w których zostawiamy maski, retorykę, strach bycia kim jesteśmy i podajemy sobie ręce w ciemności. (…) Mistrzowie teatru to wiedzą, żadne uznanie nie ma znaczenia wobec pewności, że u podstaw naszej pracy leży tworzenie momentów prawdy, wieloznaczności, siły, wolności w czymś najbardziej nietrwałym". Jego słowa na uroczystości w Pasażu Schillera odczytał aktor Bogumił Antczak. Wiceprezydent miasta Krzysztof Piątkowski przypomniał, że rok 2019 jest dla teatru w Łodzi rokiem ważnych jubileuszy: 70-lecia istnienia Teatru Nowego oraz Teatru Arlekin, 25.lecia Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, 10. edycji akcji Dotknij Teatru, a przewodniczący Rady Miejskiej podkreślił wagę teatru w życiu mieszkańców. Życzenia ludziom scen łódzkich złożyli także przedstawiciele władz województwa, ZASP oraz prowadzący uroczystość prezes TPŁ, Ryszard Bonisławski. Dzieje scen łódzkich i ich rolę w rozwoju miasta przypomniała prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem Leona Schillera.
Wieczorem odbędą się dwie premiery teatralne – spektaklu „Włókniarki” w Teatrze Arlekin w ramach rozpoczynającej się dziesiątej już akcji Dotknij Teatru oraz premiera przedstawienia „Utracona cześć Barbary Radziwiłówny" w Teatrze Nowym, gdzie dodatkowo odbędzie się uroczystość wręczenia Srebrnego Pierścienia dla najlepszej łódzkiej aktorki lub najlepszego łódzkiego aktora 2018 roku.