Naukowcy opisali niecałe 2 miliony gatunków roślin i zwierząt, podczas gdy na Ziemi żyje ich przypuszczalnie od 10 do 20 milionów. Wynika z tego, że co najmniej 80% z nich nie ma nawet nazwy! Te dane najlepiej obrazują, czym jest różnorodność biologiczna, czyli wachlarz form, jakie może przybierać ożywiona materia.
Zagrożeniem dla bioróżnorodności jest w głównej mierze działalność człowieka, dlatego każdy z nas powinien zrobić coś dla jej ratowania:
- jeśli macie ogród – ograniczcie koszenie, zostawcie w nim część dziką, z miejscami, gdzie owady mogą założyć gniazdo lub znaleźć schronienie; różnicujcie krajobraz – zastępujcie jednorodne trawniki rozmaitymi gatunkami roślin, w tym łąkowymi roślinami miododajnymi
- przygotujcie poidła dla ptaków i owadów
- rozstawcie skrzynki (budki) lęgowe dla ptaków
- wybierajcie produkty rolnictwa ekologicznego, w tym miód od sprawdzonych lokalnych producentów
- dokarmiajcie zimą, ale właściwie i tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia ptakom żerowanie (zróbcie karmnik i pamiętajcie, że do karmienia używamy tylko naturalnych produktów, takich jak np. kasze, zboża, płatki owsiane, suszone owoce oraz gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków).
Śledźcie 20 maja miejski profil na facebooku i czekajcie na ekologiczną niespodziankę.