Świętujmy z uśmiechem na patriotycznym pikniku!

11 listopada rynek Manufaktury tradycyjnie wypełni sprzęt wojskowy i historyczne mundury, a także muzyka i piosenka wojskowa oraz wiele innych atrakcji dla starszych i młodszych. W godzinach 10.00-18.00 będziemy świętować niepodległość podczas XII Pikniku Niepodległości.

7 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Jak co roku organizatorzy – agencja 3PR oraz Manufaktura – zapewniają nowe atrakcje przybliżające polską wojskowość i historię oręża. Po raz pierwszy w pikniku wezmą udział przedstawiciele 3 dywizji Piechoty Amerykańskiej, stacjonującej w Polsce. Przywiozą ciekawe pojazdy, takie jak czołg M1 Ambrams i haubicę dalekobieżną Paladin, zobaczymy mundury przywołujące klimat pamiętnego „D-Day” , czyli lądowanie wojsk alianckich w Normandii. Wystawę sprzętu powiększy kolekcja Jacka Pnińskiego – blisko 100 pojazdów militarnych, w tym ciężarówki wojskowe, half-truck, amfibia MAW i czołg T50. Ciekawy sprzęt, akcesoria, pokazy i animacje przygotują również 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej, Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Polski Związek Łowiecki, Mundurowe Liceum Ogólnokształcące w Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Instytut Pamięci Narodowej, ZHR oraz wiele innych podmiotów, które zawsze goszczą na łódzkich imprezach plenerowych z ciekawą opowieścią o swojej historii
i działalności.

Wydarzeniem kulturalnym będzie projekt Biura „Niepodległa”, które podobnie jak w zeszłym roku „wjedzie” na rynek Manufaktury mobilną naczepą ekspozycyjną. W środku odbywać się będzie widowisko będące połączeniem wystawy oraz spektaklu multimedialnego o wybitnych Polkach i Polakach w naszej historii. Ponadto przez cały czas działać będzie scena piknikowa, na której nie zabraknie ciekawych wydarzeń muzycznych i pokazów. Nastrój stworzy m.in. orkiestra dęta „Clonovia z Kutna” oraz ukraiński chór „Namysto”. Ciekawie zapowiada się występ Zespołu Mażoretek Driady Uniejów, do którego należy wiele aktualnych mistrzyń Polski i świata w konkurencjach z flagąi buławą. Nie zabraknie grup rekonstrukcji historycznej, takich jak Polscy Spadochroniarze Wojskowi, upowszechniający historię polskich wojsk powietrznodesantowych.

Miasto Łódź, jak co roku, zaprezentuje podczas pikniku ofertę rekonstrukcji historycznej, utrzymując wierność zasadzie „cofania czasu o 100 lat”.  Zaprezentuje rekonstrukcje historyczne nawiązujące w luźny sposób do roku 1923 w Polsce i w Łodzi. Był to trudny okres, wciąż obciążony stratami wojennymi, ale jednocześnie początek działań  na rzecz zbudowania nowego świata - nowocześniejszego i bardziej komfortowego do życia. Część cywilna rekonstrukcji odbywać się będzie zatem pod szyldem "ku nowoczesności", przywołując technologię i wynalazki, wdrażane w codziennym życiu, a także "obrazki z łódzkiej ulicy. Zobaczymy m.in. dioramę  - biuro urzędnika łódzkiego magistratu,  m.in. wraz z wynalezionym w 1923 r. telefonem z obrotową tarczą, salon mód  i warsztat krawiec z lat 20-tych, z maszyną do szycia typu Singier oraz prezentacją  strojów codziennych z lat 20. Zobaczyć będzie można akcesoria sportowe związane z ulubionymi dyscyplinami uprawianymi wówczas (tenis, łucznictwo, jazdę konną), w tym m.in. słynny rower Kamińskiego, z założonej w 1923 r. polskiej fabryki rowerów. Rok 1923 był również ważnym rokiem dla łódzkiej pracy (ukazał się wówczas pierwszy numer Expressu Ilustrowanego) łodzianie spotkają na rynku również gazeciarzy, rozdających „jednodniówkę” o Łodzi lat 20.  

Rekonstrukcjom cywilnym towarzyszyć będą sylwetki żołnierzy, odradzającego się w latach 20. Wojska Polskiego. Uwagę zwracać będzie różnorodność mundurów, wynikających z różnych tradycji wojskowych w trzech zaborach. Ciekawymi gośćmi będą rekonstruktorki Przysposobienia wojskowego Kobiet, organizacji założonej przez Marię Wittek, która w dwudziestoleciu międzywojennym wyszkoliła tysiące kobiet w zakresie obronności i przysposobienia wojskowego. „Pewiaczki” odegrały dużą rolę w wojnie obronnej roku 1939 oraz Armii Krajowej, jednak ich historia wydaje się dziś mało znana. Nie zachował się żaden oryginalny mundur z charakterystycznym granatowym beretem i granatową spódnicą, tym cenniejsza wydaje się możliwość spotkania z rekonstruktorkami formacji. Wszystkie stanowiska rekonstrukcyjne zaproszone przez Miasto Łódź koordynuje Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 51 Pułku Strzelców Kresowych. 

Miasto  Łódź, zaprasza również do namiotu UMŁ w którym rozdawane będą kokardy narodowe, wykonane przez dzieci 7 szkół w ramach akcji "Kokardy narodowe od łódzkich dzieci". Będzie ich 1500.

-Dziękuję organizatorom i uczestnikom, którzy co roku realizują ten piknik – szczególny dar dla łodzian. Podkreśla on, że niepodległość można świętować z uśmiechem, dumą, szczęściem w sercu. Oddamy hołd bohaterom wojennym, przypomnimy pierwsze kroki niepodległej Polski, zobaczymy sprzęt
i umiejętności  wielu organizacji, z których możemy być dumni. Serdecznie zapraszam łodzian do wspólnego świętowania – zwłaszcza z kokardą narodową na sercu  - powiedział wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik.

Punktem kulminacyjnym pikniku będzie powitanie marszałka Józefa Piłsudskiego, który wjedzie na rynek samochodem z epoki, a po zmierzchu – ognisko harcerskie i tradycyjna śpiewanka.

  

Powiązane pliki

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt