Syn polskiego asa lotnictwa z II wojny światowej odwiedził Łódź

Łódź odwiedził Andrzej Pietrzak, syn Henryka Pietrzaka, polskiego pilota myśliwskiego, bohatera walk lotniczych w Wielkiej Brytanii i Francji.

fot. Sebastian Glapiński / UMŁ
Andrzej Pietrzak i Hanna Zdanowska
5 zdjęć
fot. Sebastian Glapiński / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

- W roku odzyskania niepodległości przypominamy pańskiego ojca jako żołnierza, który o naszą wolność walczył i to bardzo skutecznie. Jest znaczącą postacią na łódzkich drogach do niepodległości - powiedziała Hanna Zdanowska na spotkaniu z Andrzejem Pietrzakiem.

W ubiegłym roku dzięki inicjatywie radnych miejskich i Klubu Seniorów Lotnictwa imię Henryka Pietrzaka otrzymało rondo na ul. Pabianickiej. - Rondo położone jest w połowie drogi pomiędzy Rudą Pabianicką a lotniskiem. Dobre miejsce, aby nazwać je imieniem Henryka Pietrzaka, bo to są okolice z jego młodości - mówi radny Mateusz Walasek, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia.

Dla Andrzeja Pietrzaka to sentymentalna i wzruszająca podróż. Od urodzenia mieszka w Wielkiej Brytanii, ale w Łodzi ma bliską rodzinę. Z przyjemnością rozglądał się po rondzie i wspominał ojca.

- To był dobry, pracowity człowiek. Major lotnictwa, ale w wychowaniu dzieci nie wprowadzał wojskowego drylu, chociaż lubił porządek. Zawsze patrzył do przodu i potrafił się znaleźć w powojennej rzeczywistości. Udało mu się kupić gospodarstwo rolne w południowej Anglii, gdzie hodował bydło i uprawiał zboża. Utrzymywał kontakty ze swoimi kolegami z czasów wojny i bywał w Londynie w klubie lotnika. Najchętniej jednak wspominał miejsca z czasów swojego dzieciństwa i młodości, czyli te, w których teraz jesteśmy - wspominał Andrzej Pietrzak.

As myśliwski z Rudy

Henryk Pietrzak urodził się w Rudzie Pabianickiej i na łódzkim lotnisku uczył się pilotażu. Uczestniczył w kampanii wrześniowej, a następnie walczył w kampanii francuskiej 1940 roku. Przedarł się następnie do Wielkiej Brytanii, gdzie walczył w składzie dywizjonu 306. Zaliczono mu 7 strąceń samolotów niemieckich. Jest również autorem lub współautorem nowatorskiej i niebezpiecznej taktyki walki z pociskami V-1. Potrafił zrównać lot z pociskiem i podważając go skrzydłem własnego samolotu powodował zmianę toru lotu latającej bomby i eksplozję przed osiągnięciem celu. Zaliczono mu zniszczenie 5 pocisków V-1.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt