Szczególnie narażone na zakażenia pneumokokowe są dzieci poniżej 2 roku życia, osoby powyżej 65 roku życia oraz osoby z chorobami przewlekłymi. Skuteczną metodą zapobiegania wystąpienia zakażenia pneumokokowego jest szczepienie ochronne. Biorąc pod uwagę, że bakterie te są powszechne i ryzyko zakażenia jest bardzo wysokie, warto je wykonać.
Działania skierowane będą do mieszkańców domów pomocy społecznej w Łodzi:
- DPS ul. Rudzka 56,
- DPS ul. Dojazdowa 5/7,
- DPS ul. Krzemieniecka 7/9,
- DP ul. Przyrodnicza 24/26,
- DPS ul. Rojna 15,
- DPS ul. Złotnicza 10.
Szczepieniami będzie mogło być objętych ok. 520 osób. W przyszłym roku będą one kontynuowane w pozostałych domach opieki społecznej. O szczepieniach informować podopiecznych będzie personel domu pomocy społecznej. Do wykonania szczepienia niezbędna jest kwalifikacja lekarza oraz zgoda pacjenta. Zabiegi zostaną sfinansowane z budżetu miasta, które przeznaczyło na ten cel kwotę 150 tys. zł.
Streptococcus pneumoniae, czyli pneumokok jest bakterią o wysokiej zjadliwości, która w ostatnim czasie zwiększa oporność na różne grupy antybiotyków. U dorosłych zakażenie najczęściej przebiega w postaci zapalenia płuc, które nawet w 25 proc. przypadków może się zakończyć zgonem. Do infekcji dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt bezpośredni.