Szlak doliny Sokołówki. Zapraszamy do udziału w konsultacjach

Trwają prace przy projekcie rozwoju terenów zielonych w dolinie rzeki Sokołówki w Łodzi. Miasto planuje stworzenie szlaku łączącego Las Łagiewnicki, Staw Wasiaka, park im. Adama Mickiewicza z parkiem Nad Sokołówką, który w ostatnich latach został przebudowany dzięki budżetowi obywatelskiemu. Szlak będzie się kończył przy al. Włókniarzy.

fot. Archiwum UMŁ
Miasto planuje stworzenie szlaku łączącego Las Łagiewnicki, Staw Wasiaka, park im. Adama Mickiewicza z parkiem Nad Sokołówką, który w ostatnich latach został przebudowany dzięki budżetowi obywatelskiemu.
6 zdjęć
fot. Archiwum UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ mówi: – Po zrewitalizowaniu terenów nad rzeką Sokołówką łodzianie zyskają ciekawy szlak rekreacyjny prowadzący od al. Włókniarzy aż do Lasu Łagiewnickiego. Przy okazji zadbamy o samą rzekę, co w dobie zmian klimatycznych i zapowiadanej suszy ma szczególne znaczenie.

Karol Lange, jeden z projektantów szlaku dodaje: – Naszym celem jest połączenie trzech terenów zielonych zlokalizowanych wzdłuż rzeki Sokołówki – parku im. Adama Mickiewicza, zielonego obszaru wokół stawu Wasiaka oraz parku nad Sokołówką. Będzie to szlak pieszo – rowerowy łączący las Łagiewnicki z al. Włókniarzy. Jednym z ważniejszych elementów tego projektu, na który podczas konsultacji społecznych zwracali uwagę mieszkańcy, jest stworzenie wygodnego połączenia pieszo – rowerowego przez ulice Zgierską oraz Łagiewnicką. Takie połączenie znacząco uatrakcyjni ten teren i zwiększy rekreacyjny potencjał doliny rzeki Sokołówki. Liczymy również, że dzięki projektowi poprawimy stosunki wodne w tym rejonie miasta, czyli będzie tej wody więcej, a staw Wasiaka, ze stawu retencyjnego, stanie się stałym zbiornikiem wodnym.

Projektanci planują stworzenie drewnianych kładek i podestów, które umożliwią spacer nad lustrem wody stawu oraz wzbogacenie terenu o urządzenia rekreacyjne. Zrewitalizowany zostanie również park im. Adama Mickiewicza, który ma bardzo ciekawy układ wodny. Oprócz oczyszczenia wody planowana jest renaturalizacja brzegów - w miejsce betonowych umocnień pojawią się wykonane z drewna i faszyny. W planach jest również odtworzenie dawnej restauracji w parku oraz remont muszli koncertowej. Zadaniem projektantów jest również przywrócenie naturalnej i historycznej kompozycji tego parku.

Karol Lange dodaje: - Wzdłuż całego szlaku doliny rzeki Sokołówki planujemy zamontowanie energooszczędnego oświetlenia, punktów z dostępem do wody pitnej oraz stałych toalet, tak by zapewnić całym rodzinom komfort przebywania w tym miejscu przed dłuższy czas.

Dyrektor Maciej Riemer podkreśla, że projekt szlaku wzdłuż Sokołówki wpisuje się w koncepcję Błękitno – Zielonej Sieci opracowanej kilkanaście lat temu przez zespół profesora Macieja Zalewskiego i Centrum Ekohydrologii PAN, która zakłada renaturalizację wszystkich rzek w Łodzi i utworzenie wzdłuż nich szlaków rekreacyjnych.

- Zaczynamy od Sokołówki. Trwa opracowywanie projektu, a w czerwcu złożymy wniosek o unijne dofinansowanie. Zapraszamy mieszkańców Łodzi do udziału w konsultacjach społecznych i przesyłania swoich propozycji. Można je przesyłać mailem na adres: dolinasokolowki@gmail.com. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na profilu Zielonego Expo na Facebooku – dodaje dyrektor Maciej Riemer.

Relacja z videospaceru

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt